Prognozy na rok 2010: Polska

0

W finałowym artykule z serii podsumowań i prognoz na 2010 rok skoncentrujemy się na Polsce.

BRITE PL SAT oraz PW SAT – POLSKIE SATELITY

W przyszłym roku na pewno będziemy śledzili rozwój i postępy polskiego programu satelitarnego: budowanych przez Centrum Badań Kosmicznych BRITE PL SAT (o zainicjowaniu projektu pisaliśmy tutaj) oraz o będącym już na ukończeniu projekcie Studentów Politechniki Warszawskiej PW-Sat. Oficjalnie pierwszy start rakiety nośnej Vega jest wyznaczony na listopad przyszłego roku – jednak program rakiety Vega wielokrotnie ulegał już przesunięciom. Czy start pierwszego polskiego satelity zobaczymy w 2010 roku? Czas pokaże.

PECS

Będziemy również śledzić szczegóły dotyczące programu PECS. Szczególnie interesować nas będzie czy minimalna składka zostanie podniesiona  oraz jakie programy otrzymają finansowanie. Dzięki PECS mamy szansę zdobyć doświadczenie potrzebne do pełnego członkostwa Europejskiej Agencji Kosmicznej, zatem wszelkie aspekty owego programu jak najbardziej nas dotyczą.

AKCENTY RADIOAMATORSKIE

W przyszłym roku nie zabraknie również akcentów radioamatorskich. Wiemy o paru planowanych akcjach polskich łączności z Międzynarodową Stacją Kosmiczną w ramach programu ARISS. O szczegółach będziemy Was informowali na bieżąco.

INICJATYWY LOKALNE

Kosmonauta.net będzie relacjonował próbę wyniesienia balonu na duże wysokości realizowaną przez amatorów związanych z forum astro4u.net. Pomysł zrodził się z inspiracji dokonań zagranicznych studentów (pisaliśmy o tym tutaj). Obecnie cały plan jest na bieżąco komentowany w wątku na forum astro4u – od początku nowego roku projekt będzie komentowany oraz realizowany w kilku dedykowanych wątkach, z których każdy będzie mieć ściśle określone zadanie.

Będziemy się również przyglądać działalności innych stowarzyszeń astronautycznych w Polsce. Z dużym zainteresowaniem będziemy śledzić próby Mars Society Polska wybudowania analogowej bazy marsjańskiej pod Toruniem. Również interesujący będzie udział MSP i Studenckiego Koła Astronautycznego w przyszłorocznych zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge.

KOSMONAUTA.NET – ROK 2010

W roku 2010 planujemy pisać o wszystkich możliwych wydarzeniach w taki sam sposób, jak to było w bierzącym, mijającym roku. Nie zawsze jednak możemy (brak czasu – kosmonauta jest realizowany w wolnym czasie autorów czy też brak stosownej informacji) dotrzeć do wszystkich ciekawych wydarzeń. Dlatego też między innymi zapraszamy do współpracy z nami – w chwili obecnej mamy już 19. zarejestrowanych autorów.* Będziemy również starać się stopniowo usprawniać działanie i elementy serwisu.

Będziemy starać się również dotrzeć do wszystkich lokalnych inicjatyw, które odbędą się w roku 2010. Autorzy serwisu Kosmonauta są przekonani, że najwyższy czas, by informować i wspierać się najwzajem w Polsce – tak, by wyraźnie pokazać, że zainteresowanie sprawami związanymi z kosmosem, nauką i techniką to nie jest dziwaczne hobby dla garstki “szaleńców” – a prężna część współczesnego świata.

Do zobaczenia w 2010 roku! Oby astronautycznie był lepszy od 2009!

 

* Wszystkim autorom chcielibyśmy podziękować za artykuły! Bez Was wiele spraw nie byłoby możliwych!

 

Comments are closed.