Hayabusa – awaria kolejnego silnika

0

Sonda Hayabusa, która w tej chwili kuśtyka w swej drodze powrotnej w okolice Ziemi, doznała kolejnej awarii. Zawiódł już trzeci z czterech silników jonowych sondy – pozostawiając jedynie jeden dostępny silnik, który jest już uszkodzony od lat. Szanse na szczęśliwy powrót sondy maleją.

Sonda Hayabusa to japońska misja, której celem było zebranie materiału z powierzchni planetoidy NEO a następnie bezpieczny powrót próbek na Ziemię. Celem misji była planetoida 25143 Itokawa. Misja sondy Hayabusa (znanego także jako MUSES-C) rozpoczęła się w maju 2003 roku. Sonda była napędzana przez cztery silniki jonowe.

Sonda dotarła do planetoidy Itokawa we wrześniu 2005 roku. Pomimo różnych problemów i przeciwności (włącznie z utratą kontaktu z sondą), Hayabusa ruszyła w drogę powrotną w 2007 roku.

Do początku 2009 roku sonda była zahibernowana, a następnie w lutym 2009 roku uruchomiono znów silnik jonowy sondy. Teraz nastąpiła awaria tego silnika, co bardzo obniża szanse na powrót próbek materiału (jeśli się znajdują one w ogóle wewnątrz sondy) na Ziemię. Z czterech silników Hayabusy awaria dotknęła już trzy. Ostatni silnik, został wcześniej wyłączony, bowiem wiele wskazywało na jego rychłe uszkodzenie. Teraz inżynierowie w JAXA muszą ustalić, czy jest możliwa praca tego silnika i bezpieczne sprowadzenie sondy w okolice Ziemi. Ponieważ niestety silnik ten jest ostatnim i podatnym na uszkodzenie, szanse na powodzenie misji maleją.

Źródło informacji:
Space.com

Planetoida Itokawa - cel misji Hayabusa / Credits - JAXA

Comments are closed.