Krótkie przebudzenie sondy New Horizons

0

Dziewiątego listopada sonda New Horizons została przebudzona na kilka dni ze swego elektronicznego snu. W trakcie tego okresu ‘przebudzenia’ New Horizons między innymi kierunek anteny sondy zostanie poprawiony. Ponadto, 13 listopada 2009 roku sonda znajdzie się w odległości 15 AU od Słońca.

Sonda New Horizons, wystrzelona 19. stycznia 2006 roku pędzi na spotkanie z byłą ostatnią planetą naszego Układu Słonecznego – Plutonem. Obiekt ten – obecnie zwany jako planeta karłowata, jest jednym z największych wciąż nieodwiedzonych obiektów w naszym układzie planetarnym. Do Plutona New Horizons dotrze w 2015 roku.

Raz na rok, sonda jest i będzie aktywowana ze swego elektronicznego snu.  Przez kilkadziesiąt dni poszczególne systemy sondy są sprawdzane. Dodatkowo, New Horizons podczas przebudzenia otrzymuje uaktualnienia swoich programów. Ostatni taki okres dłuższego ‘przebudzenia’ – zwany Active Checkout Three –  zakończył się pod koniec sierpnia.

Pomiędzy dłuższymi przebudzeniami planowane są również krótkie okresy aktywności sondy. Jeden z nich zaczął się 9 listopada i potrwa do 20 listopada 2009 roku. W trakcie tego przebudzenia między innymi poprawiony zostanie kierunek nastawienia anteny sondy.

W chwili obecnej sonda znajduje się 14,99 AU od Słońca, 16,82 AU od Plutona oraz 15,69 AU od Ziemi. 15 AU od Słońca zostanie przekroczone w piątek, 13. listopada.

Kolejne przebudzenie planowane jest na styczeń 2010.

Źródła wiadomości:
@newhorizons2015

Comments are closed.