W środę 22 lipca JAXA ogłosiła konkurs na nazwanie asteroidy, do której zmierza sonda Hayabusa 2.

Japońska Ągencja Kosmiczna (JAXA) ogłosiła konkurs na nazwanie asteroidy, do której zmierza sonda Haybusa 2. Hayabusa ma pobrać próbki asteroidy i przywieźć je na Ziemię.

Cel podróży Hayabusy nosi na razie jedynie katalogowe oznaczenie 1999 JU3. Według japońskich naukowców, asteroida zawiera materię organiczną, która może rzucić nowe światło na pochodzenie i ewolucję Układu Słonecznego. Sonda ma do niej dotrzeć w 2018 roku. Próbki trafią na Ziemię planowo w roku 2020.

Konkurs polega na zgłoszeniu propozycji nazwy asteroidy, która musi jednak spełniać szereg warunków stawianych przez Międzynarodową Unię Astronomiczną (IAU), zajmującą się oficjalnym nazewnictwem ciał niebieskich:

  • nazwa powinna nawiązywać do mitów – niezależnie od ich pochodzenia narodowego lub kulturowego, nie musi być to więc nazwa japońska,
  • musi mieć mniej niż 16 znaków długości,
  • nie może mieć charakteru komercyjnego.

Jury JAXA wybierze najlepszą według nich propozycję i przekażę ją do amerykańskiego zespołu, który odkrył asteroidę. Zespół przedstawi ją zaś IAU. Nazwa powinna zostać oficjalnie nadana jeszcze przed końcem tego roku.

Szczegóły i formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronach JAXA.

(JAXA)

Comments are closed.