Pierwsza rakieta wystrzelona z Przylądka Canaveral

1

Nowy rozdział w lotach kosmicznych ze Stanów Zjednoczonych rozpoczął się w lipcu 1950 roku, kiedy to wystrzelono rakietę Bumper V-2-z Przylądka Canaveral na Florydzie.

Bumper V-2 był ambitnym programem, w ramach którego na bazie poniemieckich rakiet V-2 realizowano loty dwustopniowych rakiet V-2. Górny stopień rakiety był w stanie osiągnąć rekordową, jak na ówczesne możliwości, wysokość prawie 400 km. Warto mieć na uwadze, że to na takiej wysokości obecnie umieszczona jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

Wystrzelenia dokonano pod kierownictwem General Electric Company. Rakieta Bumper V-2 była używana głównie do testowania systemów rakietowych i prowadzenia badań górnych warstw atmosfery. Zabierane małe ładunki umożliwiały pomiar właściwości, wliczając w to temperaturę powietrza i promieniowania kosmicznego.

Siedem lat później Związek Radziecki wystrzelił Sputnika I oraz Sputnika II, które były pierwszymi satelitami na orbicie Ziemi. W odpowiedzi na te działania w 1958 roku Stany Zjednoczone powołały do istnienia agencję NASA.

Jeden komentarz

  1. I tak zaczęła się europejska kosmonautyka, bo Chińczycy zaczęli swoją wcześniej.
    Szkoda, że w Polsce nie kontynuluje się prac nad Meteorem profesora Walczewskiego. No cóż, maly kraj- małe ambicje.

    A. S.