Dwudziesta rocznica tragicznej śmierci twórców “Sondy”

0

29 września mija dwadzieścia lat od tragicznej śmierci Zdzisława Kamińskiego i Andrzeja Kurka – twórców programu popularnonaukowego “Sonda”. Pomimo upływu dwóch dekad, ich program jest wciąż pamiętany i wspomniany. Wciąż jest inspiracją dla ludzi zafascynowanych naszym światem.

Program “Sonda” był popularnonaukowym programem Telewizji Polskiej, nadawanym w latach 1977-1989. Był to program o niebywałej formie i prowadzony w sposób potrafiący zainteresować wielu – szacuje się, że w 1988 roku kolejne odcinki tego programu były oglądane przez sześć milionów Polaków.

Każda audycja programu “Sonda” była wyreżyserowana w wyjątkowy sposób – obfitowała w efekty specjalne (czasem plansze były przygotowane na komputerach – np ZX Spectrum), muzyczne a także demonstracje i eksperymenty. Pomimo ograniczonych możliwości technicznych (szczególnie względem tego, co dziś jest osiągalne), efekt wizualny i dźwiękowy programu wywierał bardzo duże wrażenie na widzach.

{youtube}BHmdcsWqMYg{/youtube}
Czołówka programu “Sonda” / Credits – (najprawdopodobniej) TVP

“Sonda” jest wciąż pamiętana przez wielu – nawet tych, którzy w latach 80. byli bardzo młodzi. Poszczególne odcinki tego wyjątkowego programu popularnonaukowego są wciąż wspominane, komentowane i opisywane. “Sonda” jest wciąż swego rodzaju niedoścignionym wzorem.

W listopadzie 2008 roku zmarł Tomasz Pyć – popularyzator nauki, przez lata współpracujący z redaktorami programu “Sonda”. Przez kilka ostatnich lat swego życia Pan Tomasz Pyć aktywnie starał się, wraz z fanami, nakłonić Telewizję Polską do uwolnienia “Sondy” z archiwów TVP. O akcji – petycji pisaliśmy kilka miesięcy temu w tym miejscu.

Notatkę prasową o tym wypadku można zobaczyć pod tym linkiem.

Dalsze informacje na temat programu “Sonda”:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Sonda_(program_telewizyjny)

Wątek na forum A4U związany z tą rocznicą.

Comments are closed.