Zmieniono cel dla LCROSS

0

Zespół naukowców pracujących w misji LCROSS (Lunar CRater Observation and Sensing Satellite), po konsultacjach ze środowiskiem naukowym, zadecydował zmienić cel sondy. Zamiast krateru Cabeus A, sonda uderzy w krater Cabeus (“właściwy”, bez dodatkowego oznaczenia), znajdującego się nieopodal wcześniejszego celu. Data i godzina pozostała niezmieniona – 9 października, około godziny 13:30 CEST.

O wyborze krateru Cabeus A pisaliśmy już wcześniej – teraz, po części pewnie też wskutek ogłoszonego niedawno odkrycia wody na Księżycu w różnych miejscach oraz konsultacjach ze środowiskiem naukowym, zadecydowano zmienić cel misji LCROSS (oraz górnego stopnia Centaur) na krater Cabeus.

Ponadto, wg informacji z NASA, uderzenie LCROSS w krater Cabeus o zaplanowanej wcześniej godzinie, warunki oświetleniowe powinny być nieco lepsze, ułatwiając obserwacje z ziemskich obserwatoriów.

Gdzie znajduje się krater Cabeus? Jak daleko jest to od Cabeusa A? Poniższe zdjęcie pokazuje wzajemne położenie obu kraterów oraz bieguna południowego Srebrnego Globu.

Źródło: NASA

Comments are closed.