Dr Michael Griffin kontratakuje

0

Doktor Michael Griffin, były administrator amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, w ostrych słowach wypowiedział sie na temat prac komisji Augustine. Zarzuca komisji między innymi operowanie nieprawidłowymi oszacowaniami kosztów oraz zbyt pochopne (i zbyt niskie) oceny ryzyka w przypadku alternatywnych architektur (np rakiet nośnych). Najwięcej ostrych słów padło na temat programu komercyjnego COTS.

Doktor Michael Griffin był administratorem NASA pomiędzy kwietniem 2005 a styczniem 2009 roku. W tym czasie program Constellation, czyli powrót człowieka na Księżyc, był rozwijany oraz napotkał na różne problemy natury technicznej, organizacyjnej i finansowej. W czasie swej kadencji dr Griffin zyskał wielu zwolenników jak i wrogów.

Po ustąpieniu dołączył do University of Alabama, gdzie zajął się nauczaniem i pracą naukową. Przez kilka miesięcy NASA nie miała nowego administratora (aż do wyboru Charlesa Boldena), a administracja nowego prezydenta USA zleciła prace specjalnego panelu eksperckiego – komisji Augustine. Komisja ta debatowała latem na temat problemów i potencjalnych kierunków rozwoju amerykańskiej astronautyki załogowej. Niedawno został opublikowany raport.

Wydawało się więc być oczywiste, że dr Griffin w jakiś sposób odniesie się do opinii wypowiedzianych w trakcie prac komisji Augustine. Niedawno – drogą dość prywatną (email do kilku osób), dr Griffin wyraził swą opinię w bardzo ostrych słowach na temat prac komisji Augustine. Wiele wniosków, do których komisja doszła, dr Griffin odrzucił. Zarzucił komisji negatywną opinie projektów, w których prawdziwa praca trwa i prawdziwe problemy są rozwiązywane, faworyzując “papierowe” projekty, oparte jedynie na symulacjach i obliczeniach, a nie rzeczywistej pracy w hardwarze. Całość emaila przeciekła do internetu i można wszystko przeczytać pod tym linkiem:
http://www.spaceref.com/news/viewsr.html?pid=32351

15 września 2009 dr Griffin będzie odpowiadać przed Komisja ds Nauki Białego Domu. Najprawdopodobniej dojdzie do ostrej wymiany zdań na temat stanu amerykańskiej astronautyki załogowej.

Comments are closed.