Cabeus A: Cel LCROSS. Czy jest tam lód wodny?

0

9 października 2009 roku, około godziny 13:30 CEST, sonda LCROSS uderzy w Księżyc w okolicach południowego bieguna. Uderzenie tej sondy oraz wcześniejsze stopnia Centaur (który uderzy kilka minut przed LCROSS) ma na celu wzbić dużą ilość materii księżycowej w celu dokładnej analizy i poszukiwania potencjalnych księżycowych pokładów lodu wodnego.  NASA niedawno ogłosiła gdzie dokładnie sonda LCROSS uderzy. Celem jest krater Cabeus A.

W latach 90. XX wieku dwie księżycowe sondy – Clementine oraz Lunar Prospector – dostarczyły danych sugerujących, że w okolicach obszarów podbiegunowych Srebrnego Globu znajdują się pokłady wody w postaci lodu. Lód, dostarczany przez miliardy lat na Księżyc, zalegałby w wiecznie zacienionych kraterach w okolicach obu biegunów naszego naturalnego satelity. Dane wydawały się sugerować, że lodu jest na tyle dużo, że bez problemu można by go wykorzystać do praktycznych zastosowań dla ewentualnych przyszłych baz załogowych. Oznacza to, że wody nie trzeba by dostarczać na Księżyc, co pozwoliłoby przeznaczyć zaoszczędzone miejsce i masę na inne zapasy i sprzęty oraz potencjalnie obniżyć koszty eksploracji.

Kolejne sondy, które w pierwszej dekadzie XXI wieku krążyły wokół Księżyca, wydawały się przeczyć tym wynikom (wyniki z misji Kaguya zostały przedstawione w tym artykule). Między innymi dlatego NASA zdecydowała się zbudować sondę LCROSS, wykorzystać górny stopień Centaur w ramach misji LRO/LCROSS. (O pewnych problemach ze stopniem Centaur wspominaliśmy w tym artykule).

Na początku misji NASA miała kilka potencjalnych celów, w które mógł uderzyć stopień Centaur oraz sonda LCROSS. Wreszcie, 11 września 2009 roku, ogłoszono cel. Stał się nim krater Cabeus A. Nie znajduje się on bardzo blisko bieguna południowego Księżyca, ale jest zwrócony w stronę Ziemi, co umożliwi obserwacje przez ziemskie obserwatoria. Na dodatek wydaje się, że potencjalna koncentracja wody w postaci lodu jest jedną z najwyższych wewnątrz tego krateru, co widać na załączonej grafice.

Pierwsze wyniki i analizy powinny być dostępne już kilkanaście godzin po uderzeniu LCROSS w krater Cabeus A. Wtedy okaże się, czy ta sonda wykryła wodę w postaci lodu na Księżycu. Jeśli tak stanie, potencjalnie otworzy do drzwi do dalszych, bardziej intensywnych badań obszarów podbiegunowych Księżyca – a w dalszej przyszłości – wykorzystania tego lodu jako lokalnego surowca w ramach In Situ Resource Utilisation.

{youtube}QYgM-StiCiI{/youtube}
Krater Cabeus A / Credits – NASA

Źródła informacji:
http://www.nasa.gov/home/hqnews/2009/sep/HQ_09-210_LCROSS_Crater_Selection.html

http://www.nasa.gov/mission_pages/LCROSS/main/LCROSS_crater.html

oraz forum polskojęzyczne A4U.

Koncentracja wodoru, zmierzona przez sondę Lunar Prospector /  Credits - NASA, Los Alamos National Laboratory

Potencjalna  koncentracja lodu wodnego w południowych obszarach podbiegunowych  Księżyca / Credits - NASA, LCROSS team, JPL

Comments are closed.