New Horizons – Active Checkout Three

0

Od 7 lipca aż do końca sierpnia sonda znajduje się w stanie aktywności, który się nazywa Active Checkout Three (ACO-3). Jest to trzeci z ośmiu zaplanowanych momentów aktywności sondy w trakcie długiego przelotu do Plutona. W trakcie ACO następuje sprawdzenie stanu sondy. Pomiędzy ACO następuje okres elektronicznej hibernacji sondy.

To ACO jest mniej skomplikowane od poprzednich okresów aktywności. Zrezygnowano z kilku operacji – dla przykładu dopiero podczas następnego ACO nastąpi korekta trajektorii. Wciąż jednak jest to sporo pracy – sprawdza się stan poszczególnych instrumentów próbnika oraz dokonuje się ograniczonych pomiarów naukowych. Sprawdzane są też również potencjalne problemy z systemami sondy.

We wrześniu New Horizons znów zostanie hibernowana. W listopadzie i styczniu (9-20 listopada oraz 4-15 stycznia) planowane są krótkie ‘przebudzenia’ sondy, w trakcie których kierunek głównej anteny próbnika zostanie poprawiony.

Aktualnie sonda znajduje się 14,13 AU od Słońca, 13,41 AU od Ziemi i 17,63 AU od Plutona. Poniższy obrazek prezentuje obecną pozycję sondy w Układzie Słonecznym Jak widać, trzy i pół roku po starcie, sonda wciąż jest bliżej Ziemi niż Plutona. Przelot koło byłej najdalszej planety naszego Układu Słonecznego (a obecnie planety karłowatej – czyli ‘niższej’ klasy obiektów) planowany jest na lipiec 2015 roku.

(NASA)

Comments are closed.