LRO: zdjęcia lądowników z czasów Apollo

0

Sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), znajdująca się od niedawna na orbicie księżycowej przesłała na Ziemię zdjęcia lądowników z czasów misji Apollo. Sfotografowano lądowniki LM (Lunar Module) z misji Apollo 11, Apollo 14, Apollo 15, Apollo 16 i Apollo 17. Zdjęcia przedstawiają lądowniki, sprzęt pozostawiony przez astronautów, a także… ślady ich butów!

Wykonanie tych zdjęć przez sondę LRO zbiega się z 40. rocznicą historycznego lotu Apollo 11.

Od 23 czerwca 2009 roku LRO znajduje się na orbicie księżycowej. Od tego czasu trwa sprawdzanie i kalibrowanie poszczególnych instrumentów sondy. Nie mniej jednak przesłano już kilka zdjęć – o tym pierwszym wspominaliśmy tutaj.

Od początku misji w wielu różnych miejscach na świecie dyskutowano o sondzie i lądowiskach z czasów lądowań Apollo, głównie za sprawą kamery Lunar Reconnaissance Orbiter Camera (LROC). Rozdzielczość tego detektora pozwala na zobrazowanie lądowników. Dziś zdjęcia zostały opublikowane.

LROC sfotografował lądowiska z misji Apollo 11, Apollo 14, Apollo 15, Apollo 16 i Apollo 17. Lądowisko Apollo 12 zostanie zobrazowane w późniejszym terminie. Zdjęcia, mimo że nie prezentują najwyższej możliwej rozdzielczości (która zostanie osiągnięta dopiero po osiągnięciu docelowej orbity) przedstawiają lądowniki, sprzęt pozostawiony przez astronautów, a także… ślady ich butów!

Dla porównania – lądownik LM Apollo 11 (Orzeł) – zdjęcie wykonane 21 lipca 1969 roku. Dolna część (w kolorze złotym) LM to właśnie ta sfotografowana przez LRO. Górna część, w której znajdowała się kabina ciśnieniowa, posłużyła astronautom do powrotu na orbitę po zakończeniu misji na powierzchni Srebrnego Globu.

Wykonanie tych zdjęć przez sondę LRO zbiega się z 40. rocznicą historycznego lotu Apollo 11. Artykuły przedstawiające kulisy wysłania człowieka na Księżyc można przeczytać po kliknięciu w tag ‘Apollo’ lub ‘Księżyc’ na początku tego artykułu.

Misja LRO się dopiero zaczyna. Możemy się spodziewać następnych zdjęć o wysokiej rozdzielczości. Wśród nich mogą się znajdować zdjęcia innych sztucznych obiektów umieszczonych przez człowieka na Srebrnym Globie (np Łunochód).

Źródło informacji:
http://www.nasa.gov/mission_pages/LRO/multimedia/lro/images/apollosites.html

http://www.space.com/news/090717-lro-apollo11-images.html

oraz forum A4U.

Polecamy również ten link: http://wms.lroc.asu.edu/lroc_browse

Lądowisko misji Apollo 14 / Credits - NASA/Goddard Space Flight  Center/Arizona State University

Lądowisko misji Apollo 15 / Credits - NASA/Goddard Space Flight  Center/Arizona State University

Lądowisko misji Apollo 16 / Credits - NASA/Goddard Space Flight  Center/Arizona State University

Lądowisko misji Apollo 17 / Credits - NASA/Goddard Space Flight  Center/Arizona State University

Astronauta  Aldrin pracuje przy LM - 21 lipca 1969 roku / Credits - NASA

Comments are closed.