LRO/LCROSS już na orbicie wokół Księżyca

0

Dzisiejszego dnia nasz naturalny satelita – Księżyc, zyskał dwa nowe pojazdy na orbitach wokół niego. Dokładnie 4.5 dnia po starcie rakiety Atlas V z przylądka Canaveral na Florydzie, misja LRO dzisiaj o godzinie 11:47 CEST rozpoczęła 40 minutowy manewr wejścia na orbitę, początkowo mocno eliptyczną. Manewr LOI (Lunar Orbit Insertion) zakończył się o 12:27 CEST.

Śmiało można powiedzieć, że rozpoczyna się nowy rozdział w historii astronautyki, pierwszy większy krok, mający na celu umożliwienie ludziom powrotu na Srebrny Glob.

Obecnie orbita LRO jest nachylona pod kątem 30 stopni i charakteryzuje się mocno eliptycznym kształtem – 220km x 3100km nad powierzchnią. Przez następne 5 dni wykonane zostaną jeszcze 4 manewry, które nadadzą orbicie pożądany kształt 30km (nad południowym biegunem) x 216km (nad północnym).

Inżynierowie oraz kontrolerzy, którzy dzisiaj pracowali z LRO (w tym ważnym dniu), bardzo chwalili bezproblemowość dzisiejszych manewrów. Craig Tooley, menadżer programu LRO, powiedział nawet, że wszystko “szło dzisiaj jak w zegarku”. Byliśmy dzisiaj świadkami dużego, milowego kroku, programu Constellation.

Przez następne 2 miesiące sonda będzie przygotowywała się do swojej pracy. Do tego czasu będą kalibrowane i sprawdzane wszystkie instrumenty na pokładzie satelity. Potem LRO zacznie podstawowy okres pracy, wynoszący rok (z opcją wydłużenia misji do 3-5 lat). Będzie szukać odpowiednich miejsc do lądowania dla powracających na Księżyc ludzi, tworząc przy tym mapy o nieosiągalnej wcześniej dokładności. Być może udzieli nam ostatecznej odpowiedzi odnośnie obecności wody w wiecznie zacienionych kraterach oraz udzieli dokładnych informacji związanych z radiacją, z której występowaniem na nieznanym jak dotąd poziomie, ludzie będą musieli się w przyszłości zmierzyć.

Razem z LRO dzisiejszego dnia na orbitę księżycową weszła druga satelita – LCROSS (do ich rozdzielenia doszło kilkadziesiąt minut po starcie z Ziemi), stale połączona z drugim stopniem rakiety Atlas – Centaurem. Ten 700 kilogramowy satelita za zaledwie 79 mln $ posłuży do wymanewrowania Centaurem, aby ten uderzył w wcześniej wybrane miejsce na biegunie południowym, tym samym wzbudzając chmurę gazów i pyłów na wysokość kilkudziesięciu kilometrów. Sam LCROSS przeleci przez ten obłok zbierając cenne informacje na temat wyrzuconego materiału, i być może w ten sposób zostanie odkryty lód. Podczas tej niecodziennej sytuacji w rejon upadku Centaura i LCROSS zostaną wycelowane teleskopy z Ziemi, teleskop Hubbla i sonda LRO. To wydarzenie zaplanowane jest na 9 października.

Źródło: NASA

Więcej informacji (m.in. pierwsze zdjęcia z LCROSS) można znaleźć w odpowiednich wątkach na forum astro4u.net – LRO i LCROSS.
Opis misji LRO w serwisie kosmonauta.net: LINK

Comments are closed.