MESSENGER – badania powierzchni Merkurego

0

Analiza danych z drugiego przelotu sondy MESSENGER koło Merkurego dostarczyła nowych informacji na temat geomorfologii powierzchni.

Odkryty podczas drugiego przelotu koło Merkurego basen uderzeniowy Rembrandt okazał się jedną z najmłodszych ni najlepiej zachowanych tego typu struktur na Merkurym. Jego dno nie jest pokryte strumieniami lawy i przedstawia niezniszczoną, starą powierzchnię. Jego wiek został wyznaczony na podstawie zliczeń kraterów na 3.9 miliarda lat, czyli koniec epoki nasilonego bombardowania ciał wewnętrznego Układu Słonecznego. Jest jednak młodszy od innych dużych struktur uderzeniowych na Merkurym.

Po drugim przelocie Merkury został zobrazowany w 90%, co pozwoliło na lepsze poznanie procesu formowania się jego skorupy. Okazało się, że 40% powierzchni pokrywają gładkie równiny. Są rozłożone na całej planecie. Wiele z nich ma najprawdopodobniej pochodzenie wulkaniczne. Duża część skorupy została więc ukształtowana przez powtarzające się wybuchy wulkaniczne, podobnie jak skorupa Marsa

(NASA)

Przykład równin w barwach naturalnych i wzmocnionych. Cred. NASA

Comments are closed.