Siarczek dimetylu w atmosferze K2-18b

0

Interesujące odkrycie, ale czy rzeczywiście może to być “dobry” biomarker?

W atmosferze egzoplanety K2-18b wykryto siarczek dimetylu. Na Ziemi jest to silny ślad aktywności biologicznej.

Hyceański K2-18b

Sub-Neptun K2-18b został odkryty w 2015 roku w ramach misji Kepler. Ta planeta pozasłoneczna krąży w odległości około 124 lat świetlnych od Ziemi, wokół czerwonego karła. K2-18b krąży w odległości około 22 mln km od swej gwiazdy z czasem prawie 33 dni. K2-18b krąży w ekosferze swojej gwiazdy. Średnica K2-18b to 2,6 średnicy Ziemi, zaś masa została wyznaczona na około 8,6 masy naszej planety.

K2-18b jest obiektem wyraźnie większym od Ziemi i jednocześnie wyraźnie mniejszym od Neptuna. Niektórzy naukowcy uważają, że K2-18b jest “hyceańską planetą”, czyli wodnym oceanicznym światem, otoczonym wodorową atmosferą. W 2019 roku w atmosferze K2-18b wykryto parę wodną, co jest mocnym argumentem na obecność oceanów na tej planecie pozasłonecznej.

Siarczek dimetylu na K2-18b

Przy użyciu danych z kosmicznego teleskopu Webba (JWST) naukowcy z University of Cambridge wykryli siarczek dimetylu (DMS) w atmosferze K2-18b. Ponadto, wykryto także disiarczek dimetylu (DMDS). Stężenie DMS w atmosferze K2-18b może być o trzy rzędy wielkości wyższe niż w atmosferze Ziemi. Ponieważ DMS nie jest “długowieczna” i szybko ulega rozpadowi, musi być stale uzupełniana z jakiegoś źródła.

Spektrum planety K2-18b / Credits – Nikku Madhusudhan et al, University of Cambridge

Na Ziemi DMS i DMDS pochodzą wyłącznie ze źródeł organicznych – w szczególności od alg morskich. Wydaje się więc, że te dwa związki organiczne na K2-18b mogą być dowodem na obecność życia.

Siarczek dimetylu w wielu miejscach!

W ostatnich latach wykryto ślady DMS na komecie 67P, a ponadto udało się laboratoryjnie stworzyć ten związek organiczny w symulowanej wczesnej atmosferze Ziemi – czyli zanim jeszcze powstało życie. Te dwa przykłady mogą sugerować, że siarczek dimetylu (oraz disiarczek dimetylu) mogą powstawać w określonych warunkach bez obecności życia. Dalsze badania są potrzebne, aby określić na ile dobrymi biomarkerami mogą być te dwa związki organiczne – w tym dla szczególnego przypadku K2-18b.

Niemniej jednak wizja oceanicznej planety, w której na powierzchni wody znajdują się rozległe maty alg morskich, zaś poniżej istnieje bujne życie nie jest skrajnie nieprawdopodobna. K2-18b, oprócz Marsa, Europy i Enceladusa, to najciekawsze znane miejsce we Wszechświecie do poszukiwania życia.

(JWST, UoC)

Leave A Reply