Udany powrót Chang’e 6 na Ziemię

0

Lądowanie chińskiej misji “sample return”.

Na Ziemię powróciła chińska bezzałogowa misja Chang’e 6 z próbkami materii z drugiej strony Księżyca.

Start misji Chang’e 6 nastąpił 3 maja 2024 o godzinie 11:27 CEST z kosmodromu Wenchang. Do wyniesienia sondy wykorzystano rakietę CZ-5. Masa sondy Chang’e 6 to 8200 kg, z czego księżycowy lądownik to około 3200 kg, zaś pojazd powrotny to 700 kg.

Lądownik tej misji ma pobrać około 2 kg próbek materii księżycowej, w tym z odwiertu. Misja ma trwać łącznie 53 dni. Celem misji Chang’e 6 jest region dużego krateru Apollo, położonego po drugiej stronie Księżyca. Ten krater leży w regionie Basenu Biegun Południowy – Aitken, czyli najbardziej interesującego obszaru Srebrnego Globu z perspektywy eksploracji. To właśnie w tym regionie mają być realizowane misje programu załogowego Artemis.

Drugiego czerwca, około godziny 00:23 CEST lądownik Chang’e 6 miękko osiadł na powierzchni Srebrnego Globu. Do 4 czerwca udało się pobrać próbki materii księżycowej, zamknąć je w zasobniku powrotnym i wystartować z powierzchni Srebrnego Globu. Następnie, 6 czerwca doszło do połączenia zasobnika powrotnego z orbiterem księżycowym. 20 czerwca rozpoczęła się droga powrotna ku Ziemi. Lądowanie nastąpiło 25 czerwca.

Powrót Chang’e 6 na Ziemię – 25 czerwca 2024 / Credits – CGTN

Dzięki misji Chang’e 6 Chiny stały się pierwszym państwem, który sprowadził próbki materii z niewidocznej z Ziemi strony Księżyca. Przez następne miesiące i lata zebrana materia będzie badana w ziemskich laboratoriach. Jest możliwe, że Chiny – rozdysponują pewną część zebranej materii do innych państw. W misji Chang’e 6 uczestniczyły także Włochy, Francja i Szwecja, które dostarczyły instrumenty badawcze.

Misja Chang’e 6 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

Leave A Reply