Udane lądowanie Chang’e 6

0

Chińska misja “sample return” osiadła na Księżycu.

Drugiego czerwca 2024 chińska bezzałogowa misja Chang’e 6 wylądowała na Księżycu. Celem misji jest zebranie próbek materii ze Srebrnego Globu i ich sprowadzenie na Ziemię.

Start misji Chang’e 6 nastąpił 3 maja 2024 o godzinie 11:27 CEST z kosmodromu Wenchang. Do wyniesienia sondy wykorzystano rakietę CZ-5. Masa sondy Chang’e 6 to 8200 kg, z czego księżycowy lądownik to około 3200 kg, zaś pojazd powrotny to 700 kg.

Lądownik tej misji ma pobrać około 2 kg próbek materii księżycowej, w tym z odwiertu. Misja ma trwać łącznie 53 dni. Celem misji Chang’e 6 jest region dużego krateru Apollo, położonego po drugiej stronie Księżyca. Ten krater leży w regionie Basenu Biegun Południowy – Aitken, czyli najbardziej interesującego obszaru Srebrnego Globu z perspektywy eksploracji. To właśnie w tym regionie mają być realizowane misje programu załogowego Artemis.

Drugiego czerwca, około godziny 00:23 CEST lądownik Chang’e 6 miękko osiadł na powierzchni Srebrnego Globu.

Lądowanie Chang’e 6 na Księżycu – 02.06.2024 / Credits – CGTN

Start z Księżyca (z próbkami materii) zaplanowano na 4 czerwca, po czym 6 czerwca orbiter księżycowy tej misji spotka się (na orbicie wokół Srebrnego Globu) z członem startowym z próbkami. Na dzień 20 czerwca wyznaczono powrót Chang’e 6 w kierunku Ziemi. Lądowanie kapsuły powinno nastąpić 25 czerwca.

Misja Chang’e 6 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

Leave A Reply