LK-99 – nadprzewodnik w temperaturze pokojowej?

0

Czy LK-99 jest “przełomowym” materiałem?

Zespół południowokoreańskich naukowców uważa, że stworzył nadprzewodnik działający w zwykłej, pokojowej temperaturze i przy zwykłym ciśnieniu atmosferycznym. Pierwsze reakcje ze strony społeczności naukowej są dość mieszane.

Nadprzewodnictwo w temperaturze pokojowej wydaje się być celem praktycznie niemożliwym do osiągnięcia. Od dekad różne grupy badawcze z całego świata pracują nad nadprzewodnikami, jednakże stworzone materiały wymagały albo schłodzenia do bardzo niskich temperatur albo też użycia bardzo wysokiego ciśnienia. Aktualnie grupa materiałów o nazwie “miedziany” (ang. “cuprates”, warstwy tlenków miedzi z warstwami tlenków innych metali) ma najwyższą temperaturę przy zwykłym ciśnieniu – nadprzewodnictwo zanotowano przy temperaturach rzędu minus 140 stopni Celsjusza. Oczywiście, nadal praktyczne skorzystanie z takich materiałów jest utrudnione.

W lipcu 2023 zespół południowokoreańskich naukowców opublikował pracę naukową, w której przedstawiony został materiał o nazwie LK-99. Ten materiał ma mieć właściwości nadprzewodzące w zwykłej temperaturze i przy zwykłym ciśnieniu. LK-99 ma skład Pb9Cu(PO4)6O – w tym materiale część jonów ołowiu została zastąpiona jonami miedzi, co powoduje naprężenia wewnątrz materiału. Te naprężenia z kolei mają tworzyć tzw. “studnię kwantową”, odpowiedzialną za nadprzewodnictwo.

Po raz pierwszy zespół naukowców z Południowej Korei przesłał pracę do publikacji na łamach czasopisma Nature w 2020 roku. Wówczas praca została odrzucona i nie doszło do publikacji. Następnie, zespół naukowców zgłosił patent, który został opublikowany w 2023 roku, po czym zgłosił wyniki prac do czasopisma APL Materials w lipcu 2023. W tym miejscu zaczyna się dość nietypowa sytuacja, gdyż okazuje się, że jeden z głównych naukowców opuścił instytut naukowy, a badania nad LK-99 nie były zakończone. Co więcej, wgranie pierwszej wersji pracy do repozytorium arXiv zostało zrobione bez zgody przełożonych. To zamieszanie z pewnością nie dodaje dobrej opinii do sytuacji wokół LK-99.

Co więcej, pierwsze komentarze ze strony środowiska naukowego są dość mieszane. Wstępnie nie udało się zreplikować wyników tych prac przez inne grupy badawcze w innych laboratoriach. Pojawiły się także alternatywne wyjaśnienia co do uzyskanych wyników LK-99. Sytuacja wydaje się być rozwojowa i prawdopodobnie w ciągu kilku miesięcy możliwe będzie ustalenie czym jest i czym nie jest materiał LK-99.

Link do publikacji: https://arxiv.org/ftp/arxiv/papers/2307/2307.12008.pdf

(arXiv)

Comments are closed.