Za nami ciekawe zaćmienie Słońca.
Dwudziestego kwietnia nastąpiło hybrydowe zaćmienie Słońca. Zjawisko było obserwowane m.in. na zachodnim wybrzeżu Australii.Zaćmienie Słońca to zjawisko, w którym Księżyc przesłania tarczę słoneczną. Z Ziemi zarówno Słońce jak i Księżyc mają podobne rozmiary kątowe, co jest dość rzadką sytuacją w Układzie Słonecznym. Zwykle księżyce innych planet są albo znacznie mniejsze kątowo, albo też znacznie większe kątowo w porównaniu ze Słońcem.
Yesterday the southern hemisphere was under a hybrid solar eclipse (earth-moon-sun constellation). Here is a movie how it looked like over Australia in Himawari-9 AHI True Colour RGBs, via @satmet_hp pic.twitter.com/eKUqcFaYsN
— EUMETSAT Users (@eumetsat_users) April 21, 2023
Z uwagi na fakt, że orbita Księżyca jest eliptyczna, kątowo czasem Srebrny Glob jest mniejszy od Słońca, a czasem większy. Gdy kątowo Księżyc jest mniejszy, wówczas mowa o zaćmieniu obrączkowym. Gdy kątowo Księżyc jest większy od Słońca, wówczas mowa o zaćmieniu całkowitym. Natomiast w sytuacji “pomiędzy” mamy do czynienia z zaćmieniem hybrydowym. Takie hybrydowe zaćmienia są rzadkie – około 3% zaćmień jest tego typu.

20 kwietnia 2023 roku odbyło się hybrydowe zaćmienie Słońca. Zjawisko było obserwowane m.in. na zachodnim wybrzeżu Australii.
Poniżej zaś można zobaczyć widok na to zaćmienie Słońca, ale… z perspektywy orbity księżycowej. Ujęcie wykonał lądownik HAKUTO-R.
This is what the 20 April 2023 total solar eclipse looked like from the Moon. pic.twitter.com/xSHqSuEMsy
— Paul Byrne (@ThePlanetaryGuy) April 25, 2023
Następne zaćmienie Słońca nastąpi 14 października 2023. Pas całkowitego zaćmienia przebiegnie przez zachodnie Stany Zjednoczone.
(NASA)