Hybrydowe zaćmienie Słońca (20.04.2023)

0

Za nami ciekawe zaćmienie Słońca.

Dwudziestego kwietnia nastąpiło hybrydowe zaćmienie Słońca. Zjawisko było obserwowane m.in. na zachodnim wybrzeżu Australii.

Zaćmienie Słońca to zjawisko, w którym Księżyc przesłania tarczę słoneczną. Z Ziemi zarówno Słońce jak i Księżyc mają podobne rozmiary kątowe, co jest dość rzadką sytuacją w Układzie Słonecznym. Zwykle księżyce innych planet są albo znacznie mniejsze kątowo, albo też znacznie większe kątowo w porównaniu ze Słońcem.

Z uwagi na fakt, że orbita Księżyca jest eliptyczna, kątowo czasem Srebrny Glob jest mniejszy od Słońca, a czasem większy. Gdy kątowo Księżyc jest mniejszy, wówczas mowa o zaćmieniu obrączkowym. Gdy kątowo Księżyc jest większy od Słońca, wówczas mowa o zaćmieniu całkowitym. Natomiast w sytuacji “pomiędzy” mamy do czynienia z zaćmieniem hybrydowym. Takie hybrydowe zaćmienia są rzadkie – około 3% zaćmień  jest tego typu.

Pas

20 kwietnia 2023 roku odbyło się hybrydowe zaćmienie Słońca. Zjawisko było obserwowane m.in. na zachodnim wybrzeżu Australii.

Relacja NASA z zaćmienia Słońca / Credits – NASA

Poniżej zaś można zobaczyć widok na to zaćmienie Słońca, ale… z perspektywy orbity księżycowej. Ujęcie wykonał lądownik HAKUTO-R.

Następne zaćmienie Słońca nastąpi 14 października 2023. Pas całkowitego zaćmienia przebiegnie przez zachodnie Stany Zjednoczone.

(NASA)

Comments are closed.