Nieudany debiut H3

0

Nieudany pierwszy start nowej japońskiej rakiety.

Nowa japońska rakieta H3 zawiodła w pierwszym starcie. “Komenda destrukcji została przetransmitowana do H3”.

Do startu rakiety H3 doszło 7 marca 2023 o godzinie 02:37 CET. Start odbył się z kosmodromu Tanegashima. Na pokładzie rakiety H3 znalazł się satelita ALOS-3.

Praca pierwszego stopnia oraz rakiet pobocznych przebiegła prawidłowo. Do awarii doszło tuż po separacji stopni. Wówczas kontrola misji poinformowała, że nie może potwierdzić zapłonu drugiego stopnia rakiety. Rakieta zaczęła tracić prędkość. Kontrola misji postanowiła przesłać sygnał zniszczenia rakiety, ponieważ nie było możliwości zakończenia misji z sukcesem.

Zapis startu rakiety H3 / Credits – JAXAイベントライブ配信専用チャンネル

Rakieta H3 to nowa japońska konstrukcja. Jej zadaniem jest przede wszystkim obniżenie kosztów startów – japońskie rakiety zwykle są uważane za najdroższe na świecie i były bardzo rzadko używane przez podmioty komercyjne. Koszt startu H3 ma wynosić 50-65 mln USD w zależności od wersji.

Przed japońską agencją kosmiczną JAXA czas na dokładną analizę telemetrii z tego nieudanego lotu. Przed tym startem H3 na 2023 rok zaplanowano kilka kolejnych startów tej rakiety. Jest teraz jednak prawdopodobne, że H3 wystartuje po raz kolejny nie wcześniej niż za kilka miesięcy – gdy okoliczności awarii zostaną dobrze poznane.

Jest to już trzeci nieudany start rakiety orbitalnej w 2023 roku. Pierwszym był nieudany lot LauncherOne z Wielkiej Brytanii a drugim nieudany lot rakiety RS1 z Alaski.

(PFA, JAXA)

Comments are closed.