31 lot Ingenuity

0

Kolejny lot drona Ingenuity.

Szóstego września 2022 roku dron Ingenuity wykonał trzydziesty pierwszy lot w atmosferze Marsa. Niebawem dron przekroczy godzinę lotu!

Łazik Mars 2020 Perseverance aktualnie bada „granicę” dawnej delty wewnątrz krateru Jezero. To właśnie na „krawędzi” tej delty łazik zebrał 12 i 13 próbkę materii do specjalnych zasobników, które będą oczekiwać na przyszłą misję Mars Sample Return. Badania delty krateru Jezero to jedno z podstawowych celów wyprawy tego łazika. W badaniach łazik jest nadal wspierany przez dron Ingenuity.

Po ponad półtora roku od lądowania Mars 2020 na powierzchni Czerwonej Planety, dron Ingenuity nadal funkcjonuje. Szóstego września dron wykonał już 31 lot w atmosferze Marsa. Ten lot trwał 55,6 sekundy. W trakcie lotu dron przemieścił się na dystans 97,2 m.

Był to drugi lot po „sezonie pyłowym”. Trzydziesty lot został wykonany 20 sierpnia i był to bardziej test możliwości drona Ingenuity niż przemieszczenie tego pojazdu – wówczas pokonany dystans wyniósł zaledwie 2,35 metra.

W 31 lotach dron Ingenuity łącznie pokonał 7,71 km w czasie 3410 sekund (55,8 minuty). Warto tu zauważyć, że dron został zaplanowany na funkcjonowanie zaledwie 30 dni i kilka lotów.

Misja łazika Mars 2020 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym

(PFA, NASA)

Comments are closed.