Studenci AGH na podium w międzynarodowych zawodach w USA

7

Łazik marsjański Kalman, zbudowany przez studentów z Koła Naukowego AGH Space Systems z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, zajął 4. miejsce w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2022 rozgrywanych na pustyni Utah w Stanach Zjednoczonych. Jego przejazd autonomiczny oraz misja naukowa zdeklasowały konkurencję. 

W tym samym czasie, w innej części Stanów Zjednoczonych zakończył się konkurs Over the Dusty Moon Challenge zorganizowany przez Colorado School of Mines, w którym inne Koło Naukowe SpaceTeam AGH zajęło 2. miejsce. 

Sukces Koła Naukowego AGH Space Systems 

Podczas ostatniego, decydującego dnia rywalizacji w Mars Desert Research Station, łazik marsjański Kalman przystąpił do zadania Science Mission, polegającego na samodzielnym pobraniu odpowiednich próbek gleby przez robota, a następnie przebadaniu ich w pod kątem obecności śladów życia. Kalman, wykorzystując swoje laboratorium pokładowe, wykonał całą misję bezbłędnie, uzyskując wynik 100/100 pkt. Z klasyfikacji końcowej zawodów wynika także, że żaden inny zespół nie zdołał przebić wyniku 84/100 pkt. Dzięki temu wynikowi zespół z AGH znalazł się w czołówce zawodów, będąc równocześnie najwyżej sklasyfikowanym zespołem z Europy. Ostatecznie spośród 36 zakwalifikowanych drużyn do finału University Rover Challenge 2022 AGH Space Systems uplasowała się  na czwartej pozycji na świecie i pierwszej w Europie. Studentom i studentkom z AGH udało się z powiedzeniem pokonać zespoły z Wielkiej Brytanii, Turcji, Indii czy Polski. W zawodach startowały także zespoły reprezentujące Politechnikę Wrocławską, Politechnikę Świętokrzyską oraz Politechnikę Częstochowską. 

Wynik w ostatnim konkursowym zadaniu to jedno z największych osiągnięć zespołu. Studenci podkreślają: – Mimo, że znajdujemy się tuż za podium, jesteśmy niezwykle zmotywowani do dalszej pracy, widząc jak niesamowite efekty przyniosła do tej pory. 

Tegoroczne podium zawodów zdominowały zespoły z USA. Klasyfikacja generalna wygląda następująco: 1. miejsce: Michigan Mars Rover Team – MRover (University of Michigan, USA); 2. miejsce: Monash Nova Rover (Monash University, Austrailia); 3. miejsce: Missouri S&T Mars Rover Design Team (Missouri S&T, United States). 

Zadania, których podejmowały się zespoły na pustyni w Utah polegały m.in. na zaprezentowaniu zręczności ramienia łazika czy wykonaniu symulowanej misji, w której łazik asystuje astronautom przy pracy podnosząc, przewożąc i dostarczając narzędzia lub kamienie, w zróżnicowanym, pełnym niespodzianek terenie, przygotowanym na czas zawodów. 

Sukces Koła Naukowego SpaceTeam AGH

W tym samym czasie w innej części Stanów Zjednoczonych odbywały się po raz pierwszy zawody Over the Dusty Moon Challenge zorganizowane przez Colorado School of Mines. Zadanie konkursowe polegało na opracowaniu nowatorskiego systemu do transportu regolitu. Skonstruowane rozwiązanie musiało być odporne m.in. na trudne warunki panujące na Księżycu tj. brak atmosfery, sześciokrotnie mniejszą grawitację niż na Ziemi, ekstremalnie niskie temperatury, a w szczególności dużą pylność materiału jakim jest regolit. Zespół z Polski reprezentowany przez Koło Naukowe SpaceTeam AGH zmierzył się z pięcioma innymi drużynami z USA, Kanady, Australii i Niemiec. Ostatecznie projekt TOLRECON zajął drugie miejsce w konkursie. Tym samym reprezentacja z AGH w Krakowie zajęła podium jako pierwsza z Europy. 

System przenośników do transportu regolitu zaproponowany przez studentów z AGH powstawał od kilku miesięcy. Rozwiązanie to będzie z powodzeniem mogło być udoskonalane i wykorzystywane w sektorze inżynierii kosmicznej.

7 komentarzy

 1. Są newsy z POLSA, jak zawsze zabawnie https://www.linkedin.com/posts/maciej-konacki-4573546a_post%C4%99powanie-activity-6943524516979478528-5K-g?utm_source=linkedin_share&utm_medium=ios_app

  Wyglada na to ze Agencja nie zna umowy grantowej która sama podpisała. Jedyne co może tłumaczyć takie zamówienie to cele narodowe. Problem jest jednak w tym, ze dane z lasera CBK, czy to na potrzeby EUSST czy narodowe są całkowicie bezużyteczne. Dlaczego? Ponieważ laser nie wykonuje obserwacji tych obiektów do których się zobowiązał. Może wypadałoby w końcu to skontrolować? Ktoś tu z pełna świadomością wydaje publiczne pieniądze tj. Twoje i Moje pieniądze na nic niewarte dane. Wyłudzenie?, głupota? korupcja? nonszalancja? a może kombinacja tego wszystkiego po trochu? Nie wiem ale na 100% ktoś, kiedyś się tym zainteresuje;).

  • Szanowna POLSO na lasery mieliście maks 50k euro nie na rok ale na cały grant!!! Macie chyba burdel na kółkach 😉

   Ktoś tam u Was nie ogrania podstawowych zapisów umowy, trudno go nie nazwać inaczej jak Orłem Intelektu :):):) poza tym wycena jest od czapy i droższa niż ktokolwiek inny płaci za laser w UE (a polski laser ma najgorsze parametry a dane są w 90 procentach całkowicie bezwartościowe dla EUSST). Dla tych co nie wiedza o co chodzi – wartość dodana polskiego lasera jest zaniedbywalnie mała Z drugiej strony marzę o tym żeby mieć szanse spojrzeć w kosztorys tej wyceny który musi pochodzić z Centrum Bolszewizmu i Komunizmu – musi być naprawdę nieźle pojechany. Swoją drogą kreują się na „zacną instytucja naukowa” a takie kwiatki!!! – warto spojrzeć głębiej i po innych ich kontraktach, kiedy ostatni raz byli kontrolowani?

   Wracając do POLSA tak trzymać nabierajcie dalej prędkości i zanurzenia … ciekawe jak to się skończy :):):)

   • Ten temat pojawił się już kiedys na forum ale został przemilczany. Niemniej jednak w związku z poprzednimi wpisami warto zadać kilka pytań?

    Czy POLSA sprawdziła już KC CBK na okoliczność podwójnego wysyłania danych zarówno do EUSST jak i innych organizacji? Czy umowa tego nie zabrania? Czy sprawdzono pod tym katem także innych dostawców? Jaki są tego wyniki?

    Może z tego być fajny serial w sezonie ogórkowym …

  • Nineteen Eighty-Four :P on

   Jak będziesz krytykował Agencję to przyjdzie Prezes/y do Kosmo, wyciągnie IP i Cię zje :-0
   Wypadałoby aby Admin z Kosmo wypowiedział się co do zasad w komentarzach bo inaczej :#

 2. A co tu taka cisza na forum ?
  Czyżby wszyscy przestraszyli się “polowania na adresy IP autorów niepochlebnych wpisów”, takiej nowej jakości w polskim kosmosie co przyszła z samej góry?

Leave A Reply