Udany koniec misji OFT-2

0

Zakończenie bezzałogowej misji kapsuły CST-100 Starliner.

Dwudziestego szóstego maja zakończyła się druga testowa misja kapsuły CST-100 Starliner. Otwiera to drogę do misji załogowych tego pojazdu.

20 maja 2022 rakieta Atlas V wyniosła na orbitę pojazd CST-100 Starliner do misji OFT-2. Start nastąpił o godzinie 00:54 CEST i przebiegł prawidłowo. Celem tej bezzałogowej misji testowej była weryfikacja pojazdu CST-100 Starliner przed misjami załogowymi. Misja OFT-2 była wymagana, gdyż pierwsza misja testowa OFT-1 zakończyła się bez dotarcia do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Dzień później, 21 maja o 02:28 CEST Starliner przycumował do ISS w trybie autonomicznym. Cumowanie – wraz z dodatkowymi etapami weryfikacji – przebiegło poprawnie, choć pojawiły się pewne opóźnienia.

Wieczorem (czasu w Europie) 24 maja doszło do zamknięcia włazów pomiędzy ISS a CST-100. Dzień później doszło do oddzielenia kapsuły od Stacji, a następnie odejścia od tego kompleksu orbitalnego i wreszcie deorbitacji.

Wreszcie, 26 maja, o godzinie 00:49 CEST nastąpiło lądowanie CST-100 Starlinera na pustyni w bazie White Sands w stanie Nowy Meksyk. Lądowanie przebiegło prawidłowo.

CST-100 Starliner na sekundy przed lądowaniem – misja OFT-2 / Credits – NASA TV

Spojrzenie w przyszłość

Udana misja OFT-2 to ważny krok dla pojazdu Starliner. Jeśli się uda także kolejna misja (już załogowa Boe CFT), wówczas ISS zyska kolejny pojazd załogowy. Jest to ważna kwestia – oprócz redundancji względem Dragona 2 – partnerzy ISS zyskają większą elastyczność w planowaniu misji załogowych do Stacji.

Co więcej – z uwagi na agresję Rosji i Białorusi na terytorium Ukrainy – stosunki pomiędzy Rosją a “resztą świata” są ograniczane. Choć ISS jest jednym z ostatnich (lub ostatnim!) miejscem, na który ten konflikt zbrojny nie ma większego wpływu, jest pewne, że Rosję niebawem czeka poważny kryzys gospodarczy i prawdopodobnie upadek branży kosmicznej. CST-100 Starliner wchodzi zatem do służby w krytycznym momencie, w którym przemysł kosmiczny zaczyna funkcjonować prawie w całości bez Rosji.

Misja OFT-2 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA, PFA)

Comments are closed.