ESA: projekty bez Rosji

0

Ważna decyzja ESA w sprawie współpracy międzynarodowej.

Dwudziestego czwartego lutego 2022 roku Rosja przy wsparciu Białorusi zaatakowała Ukrainę. W ciągu kolejnych dni na Rosję nałożono serię sankcji, zaś poszczególne agencje i organizacje naukowe i technologiczne wpierw zamroziły a później anulowały projekty realizowane z agresorem. Wśród nich znalazła się także Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

Co dalej? 13 kwietnia ESA wydała postanowienie w sprawie projektów, które dotychczas były realizowane z Rosją. Następujące decyzje zapadły:

  • Zakończenie współpracy przy misjach księżycowych Łuna 25, Łuna 26 i Łuna 27. Europejskie instrumenty badawcze oraz rozwijane technologie zostaną użyte przy projektach NASA o nazwie Commercial Lunar Payload Services (CLPS).
  • Instrument Exospheric Mass Spectrometer (EMS-L) zostanie wysłany na Księżyc na pokładzie japońsko-indyjskiej misji LUPEX.
  • Wiadomo także, że start misji ExoMars, w której Europa dostarcza łazik, pojazd wchodzący w atmosferę i moduł międzyplanetarny, zaś Rosja miała dostarczyć lądownik, nie odbędzie się we wrześniu tego roku. Firma Thales Alenia Space Italy prowadzi właśnie studia dotyczące możliwych alternatyw lotu na Marsa – bez udziału Rosji.
  • ESA poszukuje także możliwości lotu dla instrumentu PILOT-D, który miał wcześniej być częścią misji Łuna 25.

Jak na razie nie ma jeszcze decyzji ESA w kwestii użycia rakiet Sojuz w Kouru (oraz losu kilku egzemplarzy, które dostarczono tam przed wybuchem wojny) oraz górnego stopnia rakiety Vega. Decyzje powinny zapaść w ciągu kilku najbliższych dni. Wiadomo jednak, że ESA ma wystarczającą ilość górnych stopni dla rakiety Vega do końca 2023 roku.

(ESA)

Comments are closed.