Podsumowanie Space Night Wrocław

0

W dniach 7 i 8 maja we Wrocławiu, a także w całej Polsce przed monitorami swoich komputerów, spotkali się pasjonaci i profesjonaliści technologii kosmicznych i astronomicznych. Konferencja popularnonaukowa Space Night Wrocław składała się z pięciu bloków tematycznych: 45 lat CBK PAN, 10 lat Polski w ESA, przyszłości w eksploracji kosmosu, misji Solar Orbiter oraz relacji międzynarodowych w sektorze kosmicznym.

Na scenie gościli twórcy i popularyzatorzy polskich technologii kosmicznych: prof. Iwona Stanisławska, dyrektor CBK PAN; dr hab. Inż. Piotr Orleański, prof. CBK PAN; dr Michał Wierciński, w-ce Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej; wrocławscy naukowcy: prof. Janusz Sylwester, dr Tomasz Mrozek z Zakładu Fizyki Słońca CBK PAN; dr Piotr Kaczmarek-Kurczak (Akademia Leona Koźmińskiego), dr Krzysztof Kanawka (Blue Dot Solutions), Justyna Średzińska (ESERO POLSKA), Kuba Hajkuś i Radek Grabarek (Space XYZ), Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka (rzeczniczka CBK PAN) wraz z Piotrem Koskiem z Astrofazy.

Istotnym elementem konferencji były panele i dyskusje prowadzone przez Ewelinę Zambrzycką-Kościelnicką, Wiktorię Dziadułę (Extremo Technologies) oraz dr Pawła Presia (IA UWr). Gośćmi paneli byli: w-ce Prezes POLSA dr Michał Wierciński, dr hab. Inż. Piotr Orleański, Mikołaj Podgórski (Scanway), Grzegorz Zwoliński (SatRev), dr Anna Łosiak (ING PAN), dr Milena Ratajczak (OA UW), dr Marek Stęślicki (Zakład Fizyki Słońca CBK PAN), dr Oleksiy Dudnik (ZFS CBK PAN), dr hab. Arkadiusz Berlicki, prof. UWr (IA UWr), dr Waldemar Grabowski (WroSpace), Justyna Średzińska (ESERO PL) oraz Magdalena Łabowska (PWr, Extremo Technologies).

Organizatorzy zadbali także o dobry nastrój i swobodną atmosferę, poprzez przeprowadzenie pięciu zabaw integracyjno-aktywizujących. Wśród zabaw królowały głuchy telefon czy tykająca niespodzianka.

Konferencję prowadziły niezastąpione Katarzyna Kowalska oraz dr Milena Ratajczak. Konferencja popularnonaukowa to tylko jedno oblicze tego wydarzenia. Drugim była strefa warsztatowo-okazowa dla dzieci i młodzieży.

W sobotę strefę całkowicie zdominowały wspaniałe występy pana Wiktora Niedzickiego, który w dwóch turach prezentował kosmiczne doświadczenia. Nasi najmłodsi, a także ich rodzice bawili się świetnie odkrywając tajniki fizyki. W niedzielę odbyło się ekskluzywne spotkanie z profesjonalistami sektora kosmicznego: dr Oskarem Karczewskim (POLSA), Eweliną Zambrzycką-Kościelnicką, dr Krzysztofem Kanawką oraz Justyną Średzińską. Podczas spotkania młodzież i dzieci pytały o szczegóły eksploracji kosmosu, a także możliwości jakie stoją przed nimi, jako przyszłej kadry tego sektora. W strefie otwartej ponadto dzieci budowały i testowały swoje rakiety, poznawały prawo wyporu z helem w roli głównej, oglądały Słońce przez specjalne teleskopy, ozdabiały ciało astrotatuażami, poznawały roboty lego, czy tworzyły własne mapki nieba. Można także było zapoznać się z działalnością wrocławskich kół naukowych Politechniki Wrocławskiej: PWr AeroSpace oraz PWr In Space. Strefę obsługiwały: klub astronomiczny Almukantarat, stowarzyszenie WroSpace, Planeta Robotów, Wrocławski Oddział PTMA, a także ESERO PL.

Przez dwa dni ponadto odbyło się szereg warsztatów dla dzieci i młodzieży, podczas których uczestnicy zamieniali się w kosmicznych inżynierów, m.in.: konstruowali lądowniki marsjańskie, poszycie wahadłowca, testowali trafianie do celu, gotowali komety, budowali spektroskopy, patrzyli na to, co niewidzialne, poznawali tajniki kosmicznej architektury, astrobiologii, mgławic czy Układu Słonecznego. Nie zabrakło także konkursów z nagrodami.

Warsztaty prowadzili przedstawiciele: Extremo Technologies, Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, Klubu astronomicznego Almukantarat, stowarzyszenia WroSpace, Junior AstroBio, Europejskiej Fundacji Kosmicznej, ESERO PL, a także koła PWr in Space.

Uczestnicy wydarzenia bardzo pozytywnie, jak zwykle komentowali całość. Kilka z nich:

„Na Space Night Wrocław trafiłam dzięki mojemu synowi. Przejechałam 600km i mój plan zwiedzania miasta legł w gruzach już podczas półgodzinnego powitania. Uczestniczyliśmy tylko w części konferencyjnej, więc tylko w tym zakresie mogę się wypowiedzieć. Niezwykle motywujące powitanie. Prof. Piotr Wrzecioniarz i Pan Wiktor Niedzicki kilkoma zdaniami rozłożyli na łopatki wszystkie moje rodzicielskie mowy motywacyjne 😉. Dzięki olbrzymiej charyzmie prelegentów pozostałam na konferencji do końca. Jestem pod wielkim wrażeniem efektów ich nauki i pracy. Nawet mnie, przedstawiane tematy wydały się niezwykle interesujące, prelegenci spełnili oczekiwania posługując się przystępnym językiem co pozwoliło mi słuchać z ogromnym zaciekawieniem. Szczególną uwagę zwróciłam na wiele dziedzin życia, które spaja słowo astronomia. W tym kontekście omawiano ekonomię, technikę, badania naukowe, logistykę, edukację a nawet socjologię.  Nie przypuszczałam, że marzenia o kosmosie wspiera tak wiele solidnych filarów. Dużo emocji we mnie wywołała dyskusja na temat edukacji. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że szkoła dla tej dziedziny nie ma żadnej propozycji. Dopiero studia pozwalają rozwinąć pasję jaką jest astronomia. Ponadto północna część kraju nie posiada silnych ośrodków umożliwiających rozwijanie zainteresowań – w dziedzinie astronomii – u młodzieży w wieku 10-16 lat. Te najbardziej prężne to centralna i południowo-zachodnia część kraju. Oczywiście chwała edukatorom, których było tu wielu (także tych, których śledzimy w mediach społecznościowych). Na koniec… świetna organizacja, widoczność, nagłośnienie, program i jego realizacja. Obserwowałam tych ludzi jak w dyskretny sposób nadzorowali harmonogram. Doskonałe rozwiązanie. Bardzo dobre nagłośnienie i przekaz na FB, który jest nadal dostępny” – Beata Sadowska.

„Wydarzenie w pełni spełniło moje oczekiwana. Przygotowanie i opieka organizacyjna na wysokim poziomie, informacje dostępne w wielu różnych punktach. Atmosfera otwartości, odkrywczości, inspiracji, życzliwości, dobrego humoru i zabawy. Widać i czuć zaangażowanie każdej osoby, która brała udział w przygotowaniach i tworzeniu imprezy. Agenda zróżnicowana, atrakcyjna dla nowicjuszy, jak i osób “z branży”. Fantastyczne i profesjonalne, merytoryczne prowadzenie przez Milenę Ratajczak, Katarzynę Kowalską oraz Pawła Presia (klasa sama w sobie). Skupieni na meritum, uważni, zadający ciekawe pytania, dający przestrzeń rozmówcy. Jestem zachwycona energią i pasją osób, które współtworzą Wro Space, są zaangażowane w przygotowanie, prowadzenie i podsumowanie imprezy. Szczególe wyrazy wdzięczności chcę przekazać Ani Bukiewicz-Szul i Włodkowi Tarnowskiemu, którzy tworzą tę imprezę od lat, są jej sercem i silnikiem, a jednocześnie pozostają w cieniu, dając przestrzeń innym. Łączą, sieciują, motywują do działania, inspirowania i zmieniania w ten sposób własnej perspektywy. Wro Space jest platformą wymiany idei, poznawania innych punktów widzenia, a także okazją do pysznej zabawy z nauką w tle. Dodatkowo pielęgnuje wrocławską tożsamość i wrocławskie, kosmiczne korzenie. Marzy mi się, by każda szkoła miała możliwość skorzystania z inspiracji Wro Space” – Anna Hildebrandt-Mrozek, inicjatorka Ogólnopolskiego Tygodnia Szczęścia w Szkole, Happiness at School, (kolejny raz na naszych wydarzeniach).

„Jestem pod ogromnym wrażeniem. Nie miałem żadnego pojęcia o tym, jak wygląda przemysł kosmiczny w Polsce i jak dużo dzieje się w tej dziedzinie od wielu lat. Wszystkie prelekcje i debaty bardzo mi się podobały. Z zafascynowaniem słuchałem wystąpień profesorów, prezesów, a także edukatorów. Odkryłem istnienie m.in. ESERO. Wydarzenie dodało mi skrzydeł do dalszej nauki i zgłębiania wiedzy o Wszechświecie, a także poszerzyło moje horyzonty w kwestii pracy w przemyśle kosmicznym w Polsce. Do tej pory nie zdawałem sobie sprawy, jak wielu specjalistów jest potrzebnych i mam nadzieję odnaleźć się w tej dziedzinie w najbliższej przyszłości. Wyczekuję z utęsknieniem kolejnych wydarzeń” – Anonim, 1 raz na naszych wydarzeniach.

„Poza profesjonalnym podejściem można było wyczuć, że ludzie znajdujący się na sali stanowią jednak małą rodzinkę, co było naprawdę przyjemnym doświadczeniem 🙂 Przyjechałem trochę jako przedsiębiorca zainteresowany wejściem w tematykę, prelekcje CBK, PAK bardzo mocno mi pokazały jak wygląda ten świat i za samo to jestem wdzięczny 🙂 Przy okazji poznałem ludzi z koła naukowego więc jakaś forma networkingu też była możliwa :)” – Mateusz Michałek, 1 raz na naszych wydarzeniach.

„Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk od początku angażuje się w wydarzenia organizowane przez Stowarzyszenie WroSpace i zamierzamy robić to nadal. Jesteśmy wdzięczni za możliwość opowiedzenia szerokiej publiczności o tym, co robimy za murami instytutu, w jakich misjach braliśmy i będziemy brać udział, i przede wszystkim podzielić się pasją do wszystkiego, co kosmiczne.  Całość była wyjątkowo profesjonalnie przygotowana. Nasz podziw i ogromny szacunek budzi zaangażowanie wolontariuszy, którzy poświęcają swój czas i zasoby, by przybliżyć kosmos wszystkim zainteresowanym. Z popularyzatorskiego punktu widzenia uważamy imprezy organizowane przez WroSpace, w tym zakończoną właśnie Space Night, za jedne z najcenniejszych na polskim rynku. Składamy ogromne gratulacje organizatorom”. – Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka, Centrum Badań Kosmicznych PAN.

W warsztatach wzięło udział 300 dzieci. Konferencję stacjonarnie odwiedziło 120 uczestników, a zdalnie 1200. Organizatorem wydarzenia było stowarzyszenie WroSpace, a współorganizatorami: Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Polska Agencja Kosmiczna, Wrocławski Park Technologiczny oraz Scanway Sp. z o.o. Partnerami wydarzenia byli: Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO PL, Akademia Leona Koźmińskiego, Polskie Towarzystwo Astronomiczne, Extremo Technologies, Urania – Postępy Astronomii, Astronomia, Astrofaza oraz klub astronomiczny Almukantarat.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację wydarzenia, a także publiczności.

Anna Bukiewicz-Szul (WroSpace)

Comments are closed.