Koniec misji Shenzhou-12

0

Koniec najdłuższej chińskiej misji załogowej.

Siedemnastego września zakończyła się chińska misja załogowa Shenzhou-12. Na Ziemię powróciło trzech chińskich astronautów (“tajkonautów”).

Do startu rakiety rakiety CZ-2F doszło 17 czerwca 2021 roku o godzinie 03:22 CEST z kosmodromu Jiuquan. Na szczycie rakiety znalazła się chińska kapsuła załogowa Shenzhou. Oznaczenie tej misji to Shenzhou-12. W skład tej wyprawy orbitalnej weszło trzech kosmonautów z Chin (“tajkonautów”):

  • Nie Haisheng (3 wyprawa orbitalna)
  • Liu Boming (2 lot na orbitę)
  • Tang Hongbo (pierwsza misja)

Pojazd Shenzhou-12 dotarł na planowaną orbitę wstępną. Rozpoczęło się kilkugodzinne “doganianie” chińskiej stacji orbitalnej. Shenzhou-12 dotarł do tej stacji o 09:54 CEST. Następnie członkowie misji Shenzhou-12 weszli na pokład modułu Tianhe-1 (pierwszego modułu chińskiej stacji).

W trakcie misji Shenzhou-12 tajkonauci wykonali dwa spacery kosmiczne. Te spacery były dłuższe i bardziej skomplikowane od wcześniejszych spacerów wykonanych przez chińskich astronautów. Pierwszy ze spacerów nastąpił 4 lipca 2021.

Pierwszy chiński spacer kosmiczny misji Shenzhou-12 / Credits – GCTN

W piątek, 20 lipca, o godzinie 02:38 czasu polskiego rozpoczął się drugi spacer kosmiczny z pokładu chińskiej stacji kosmicznej Tiangong. Astronauci Nie Haisheng i Liu Boming prowadzili prace z użyciem ramienia robotycznego. Trzeci astronauta Tang Hongbo zapewniał wsparcie ze środka stacji.

Drugi spacer kosmiczny misji Shenzhou-12 / Credits – CGTN

Zakończenie misji Shenzhou-12 nastąpiło 17 września 2021. Lądowanie nastąpiło o godzinie 07:34 CEST w regionie Mongolii Wewnętrznej (część Chin). Lądowanie przebiegło prawidłowo i astronauci zostali szybko podjęci przez ekipę poszukiwawczą. Później załoga misji Shenzhou-12 została przetransportowana do Pekinu.

Aparat powrotny Shenzhou-12 po lądowaniu w Chinach / Credits - CNSA
Aparat powrotny Shenzhou-12 po lądowaniu w Chinach / Credits – CNSA
Załoga Shenzhou-12 po lądowaniu (i przewiezieniu do Pekinu) / Credits – CGTN

Poprzednia misja załogowa Chin – Shenzhou-11 – odbyła się pomiędzy październikiem a listopadem 2016 roku. Celem tej misji był moduł orbitalny Tiangong-2. Tak duża przerwa pomiędzy Shenzhou-11 a Shenzhou-12 była spowodowana kilkoma opóźnieniami w chińskim programie kosmicznym, w tym problemami z rakietą CZ-5.

Wątek na Polskim Forum Astronautycznym dotyczący chińskiej stacji kosmicznej.

(PFA)

Comments are closed.