CZ-5 – kiedy wznowienie lotów?

0

Trwają prace nad chińską rakietą CZ-5, która w swoim drugim locie doświadczyła awarii. Być może jeszcze w tym roku dojdzie do trzeciego startu.

Rakieta CZ-5 wystartowała po raz pierwszy trzeciego listopada 2016 roku. Pierwszy start był udany. W lipcu 2017 roku został przeprowadzony drugi start tej dużej chińskiej rakiety. Ten drugi lot zakończył się niepowodzeniem. Od tego czasu rakieta CZ-5 już nie wystartowała.

W lipcu 2019 pojawił się artykuł, który podsumowuje prace nad CZ-5 i przygotowaniem tej konstrukcji do wznowienia lotów. Prace m.in. skupiły się na przeprojektowaniu turbiny w silniku rakietowym YF-77, napędzającym pierwszy stopień CZ-5. Z dostępnych informacji wynika, że prace nad tą turbiną wymagały zastosowania innych technik obróbki oraz zastosowanie bardziej “egzotycznych” stopów zamiast stali.

Pojawił się też nieoficjalny harmonogram lotów CZ-5. Starty tej rakiety doświadczą pewnych opóźnień i najbliższy lot powinien nastąpić pomiędzy listopadem 2019 a lutym 2020. W tym locie prawdopodobnie zostanie wyniesiony satelita telekomunikacyjny. Następnie, w kwietniu 2020 powinno dojść do testowego lotu wersji CZ-5B, zdolnej do wyniesienia około 25 ton na niską orbitę okołoziemską (LEO).

W przyszłym roku, pod koniec lipca, rakieta CZ-5 powinna wynieść chińską misję marsjańską (orbiter, lądownik oraz mały łazik). Przed końcem 2020 roku powinny nastąpić jeszcze dwa kolejne starty CZ-5 – test nowego chińskiego pojazdu załogowego oraz start misji księżycowej Change’5.

Oczywiście, te opóźnienia nie są bez wpływu na inne ambitne chińskie projekty. Pierwszy moduł chińskiej stacji orbitalnej (Tianhe-1) znajdzie się na orbicie nie wcześniej niż w 2021 roku. Oznacza to, że pomiędzy ostatnią chińską misją załogową Shenzhou-11 (listopad 2016) a kolejną Shenzhou-12, której start nastąpi dopiero po umieszczeniu Tianhe na orbicie, może upłynąć nawet pięć lat.

Pięć lotów rakiety CZ-5 w ciągu 12-13 miesięcy wydaje się być ambitnym planem. Wydaje się być dość prawdopodobne, że i tym razem dojdzie do pewnych opóźnień – nawet jeśli wszystkie loty przebiegną prawidłowo.

(PFA)

Comments are closed.