Tianhe-1 na orbicie

0

Z kosmodromu Wenchang 29 kwietnia wystartowała rakieta CZ-5B. Na jej pokładzie znalazł się moduł Tianhe-1.

Chiny rozpoczęły 29 kwietnia 2021 roku budowę swojej orbitalnej stacji kosmicznej. Jest to ważny krok dla chińskiego załogowego programu kosmicznego. W czerwcu do tego modułu wyruszy załogowa misja.

Do startu pierwszego modułu chińskiej stacji kosmicznej o nazwie Tianhe-1 doszło 29 kwietnia 2021 o godzinie 05:23 CEST. Start nastąpił z kosmodromu Wenchang. Do wyniesienia modułu Tianhe-1 wykorzystano rakietę CZ-5B. Start przebiegł prawidłowo i moduł znalazł się na odpowiedniej orbicie.

Zapis startu CZ-5B z Tianghe-1 / Credits – CGTN

Tianhe-1, czyli rdzeń chińskiej załogowej stacji kosmicznej mierzy 16,6 metrów długości, w najszerszym miejscu jego średnica wynosi 4,2 metry, a masa przy starcie wyniosła 22,5 tony. Stacja będzie modułowa – do Tianhe-1 zostaną dołączone dwa moduły badawcze o nazwach Wentian i Mengtian.

Wnętrze modułu Tianhe-1 / Credits - CNSA
Wnętrze modułu Tianhe-1 / Credits – CNSA

W czerwcu planowana jest misja załogowa Shenzhou-12. Celem tej chińskiej wyprawy orbitalnej będzie Tianhe-1. Data startu nie została jeszcze precyzyjnie podana, ale znana jest już załoga: Nie Haisheng (3 lot), Deng Qingming (1 lot) i Ye Guangfu (1 lot). Będzie to pierwsza chińska załogowa misja kosmiczna od pięciu lat. Shenzhou-12 ma trwać 3 miesiące, co będzie rekordem dla chińskiego programu załogowego.

Wymagane zaopatrzenie dla stacji dostarczone zostanie w ramach kilku misji statków cargo Tianzhou, wynoszonych za pomocą rakiet CZ-7 – Długi Marsz 7 (startujących również z portu Wenchang). Misje załogowe z tajkonautami realizowane zaś będą statkami Shenzhou z użyciem rakiet CZ-2F – Długi Marsz 2F, startujących z portu kosmicznego Jiuquan, który zlokalizowany jest na pustyni Gobi.

Prawdopodobnie w perspektywie kilku lat do chińskiej stacji kosmicznej dotrą także astronauci (“tajkonauci”) z innych państw. Jak na razie nie pojawiły się żadne oficjalne zapowiedzi, ale pojawiają się spekulacje co do możliwego udziału w tych misjach astronautów z Egiptu czy Nigerii. Współpraca z Europą jest także możliwa – już trwa współpraca na polu naukowym.

Proponowane eksperymenty do realizacji na chińskiej załogowej stacji kosmicznej / Credits - CGTN
Proponowane eksperymenty do realizacji na chińskiej załogowej stacji kosmicznej / Credits – CGTN

Wątek na Polskim Forum Astronautycznym dotyczący chińskiej stacji kosmicznej.

(PFA)

Comments are closed.