Shenzhou 12: drugi spacer kosmiczny

1

W piątek 20.08 o godzinie 02:38 czasu polskiego rozpoczął się drugi spacer kosmiczny z pokładu chińskiej stacji kosmicznej Tiangong.

Astronauci Nie Haisheng i Liu Boming prowadzili prace z użyciem ramienia robotycznego. Trzeci astronauta Tang Hongbo zapewniał wsparcie ze środka stacji.

Do startu rakiety rakiety CZ-2F doszło 17 czerwca 2021 roku o godzinie 03:22 CEST z kosmodromu Jiuquan. Na szczycie rakiety znalazła się chińska kapsuła załogowa Shenzhou. Oznaczenie tej misji to Shenzhou-12. W skład tej wyprawy orbitalnej weszło trzech kosmonautów (“tajkonautów”):

  • Nie Haisheng (3 wyprawa orbitalna)
  • Liu Boming (2 lot na orbitę)
  • Tang Hongbo (pierwsza misja)

Pojazd Shenzhou-12 dotarł na planowaną orbitę wstępną. Rozpoczęło się kilkugodzinne “doganianie” chińskiej stacji orbitalnej. Shenzhou-12 dotarł do tej stacji o 09:54 CEST. Następnie członkowie misji Shenzhou-12 weszli na pokład modułu Tianhe-1 (pierwszego modułu chińskiej stacji).

Poprzednia misja załogowa Chin – Shenzhou-11 – odbyła się pomiędzy październikiem a listopadem 2016 roku. Celem tej misji był moduł orbitalny Tiangong-2. Tak duża przerwa pomiędzy Shenzhou-11 a Shenzhou-12 była spowodowana kilkoma opóźnieniami w chińskim programie kosmicznym, w tym problemami z rakietą CZ-5.

Wątek na Polskim Forum Astronautycznym dotyczący chińskiej stacji kosmicznej.

(PFA)

Jeden komentarz

  1. W końcu artykuł bez Taikonautów. Krótko i zwięźle bez rozciągających pytań w tytule i powtórzeń kilka razy tego samego oraz podsumowania z ” prawdopodobnie” i ” można się spodziewać”. Tak trzymać.