Pierwszy test statyczny Super Heavy

0

Ważny test dla projektu Starship / Super Heavy.

Firma SpaceX przeprowadziła 20 lipca 2021 statyczny test stopnia Super Heavy dla pojazdu Starship. Test zakończył się sukcesem.

Firma SpaceX od kilku lat pracuje nad “wielką” rakietą o nazwie Starship (wcześniej BFR). Aktualny (2021 rok) kształt tej rakiety to wielka stalowa konstrukcja o średnicy 9 metrów i wysokości ok 120 metrów, napędzana silnikami Raptor. Drugi stopień tej rakiety o długości 50 metrów funkcjonuje pod nazwą “Starship”, zaś pierwszy jako “Super Heavy”. Pierwsza prezentacja modelu pojazdu Starship nastąpiła pod koniec września 2019.

Do początku 2021 roku SpaceX przeprowadził już serię testów pojazdu Starship. Te testy często kończyły się eksplozjami. Ostatni test – o oznaczeniu SN15 – zakończył się sukcesem.

Do 20 lipca nie przeprowadzono testów rakietowych stopnia Super Heavy. Tego dnia na terenie należącym do SpaceX w Boca Chica odbył się pierwszy statyczny test Super Heavy – był to prototypowy egzemplarz BN3. Poniższe nagranie prezentuje ten test.

Test statyczny BN3 Super Heavy / Credits – LabPadre

W tym roku prawdopodobnie dojdzie do testu orbitalnego zestawu Super Heavy i Starship. Będzie to ważny krok ku wprowadzeniu tych pojazdów do służby.

Polecamy wątek na Polskim Forum Astronautycznym dotyczący pojazdu Starship.

(PFA, SpaceX)

Comments are closed.