Drugi start dedykowanej misji SpaceX dla małych satelitów (Transporter-2)

2

30 czerwca ze Space Launch Complex 40 na Florydzie wystartował Falcon 9 na pokładzie którego znajdowało się aż 88 satelitów.

Jest to drugi start związany ze SmallSat Rideshare Program prowadzonym przez SpaceX, który ma za zadanie umożliwić wysyłanie mniejszych satelitów. Dzięki temu programowi można wysłać ładunek o masie 200 kg na SSO (Orbitę heliosynchroniczną) jedynie za milion dolarów. Dla firmy Elona Muska program może się stać kurą znoszącą złote jajka. Pierwsza misja odbyła się 24 stycznia 2021 – https://kosmonauta.net/2021/01/spacex-misja-transporter-1/

Zapis ze startu rakiety – SpaceX

Rakietą biorącą udział w misji Transporter-2 jest Falcon 9. Na pokładzie której zostały umieszone: stopień SHERPA-FX oraz stopień SHERPA-LTE1. Są one używane do umieszczania ładunku w odpowiednich odległościach tak, aby poszczególne satelity nie zderzyły się ze sobą oraz nie zakłócały nawzajem łączności. Oprócz tych stopni rakieta transportowała 88 innych ładunków należących do różnych producentów. Najwięcej urządzeń bo, aż 30 należy do firmy Exolaunch między innymi satelity: YAM-3, TUBIN, D-2/AtlaCom-1. Swoje ładunki wysyłali również D-orbit, ISILaunch, Nanoracks i wiele więcej.

Start był kilkakrotnie przekładany. Najpierw z 25 na 29 czerwca, z powodu potrzeby przeprowadzenia większej ilości testów. Następnie z 29 na 30 czerwca, przez naruszenie przestrzeni powietrznej.

Opracował: Mikołaj Data

2 komentarze

  1. No i ani słowa o ICEYE a 4 satelity zostały wystrzelone za jednym razem…czyżby spółka nie wykupiła reklamy na portalu^^?

  2. Ostatnia linjka się powtarza. Nie usunąłem tego co na brudno pisałem 😉