Curiosity kontynuuje badania

0

Minęło trochę czasu od lądowania łazika Perseverance na powierzchni Marsa. Lecz nie można zapomnieć o Curiosity i jego badaniach wnętrza krateru Gale.

Autorem artykułu jest Mikołaj Data – serdecznie dziękujemy!

Co w ostatnich miesiącach wykonał łazik Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity, badający wnętrze krateru Gale i wzgórze Mt Sharp?

Od początku misji, czyli 6 sierpnia 2012 roku, łazik przebył 25,15 km (stan na 30 maja 2021). Miejscem lądowania był krater Gale. Obecnie pojazd znajduje się w okolicach formacji skalnej “Mont Mercou” i wspina się po zboczu “Mount Sharp”.

Łazik w trakcie swojej wieloletniej misji wykonywał zdjęcia i odwierty w marsjańskim regolicie. Od dłuższego czasu zbliżał się on do “Mont Mercou” – formacji skalnej o wysokości 6 metrów. Pojazd u stóp góry wykonał 30 już odwiert w trakcie swojej misji oraz zestaw zdjęć do “selfie”, na którym widać łazik, odwiert i “Mont Mercou”. Następnie 4 marca (sol 3 049) wykonał on również dwie panoramy “Mont Mercou” złożone z 32 zdjęć. Dzięki temu naukowcy byli w stanie złożyć zdjęcia tak by uzyskać efekt 3D.

Efekt 3d formacji Mont Mercou / Credits - NASA/JPL-Caltech/MSSS
Efekt 3d formacji Mont Mercou / Credits – NASA/JPL-Caltech/MSSS

W trakcie SOL 3085 łazik rozpoczął wspinaczkę na formację skalną na której ostatecznie znalazł się w trakcie 3088 dnia swojej misji. Rozpoczął poszukiwania miejsca w którym odbędzie się kolejny odwiert. Ostatecznie wiercenie rozpoczęło się podczas 3094 marsjańskiego dnia misji.

Pojazd opuścił miejsce odwiertu po 15 dniach pełnych badań i analiz wywierconego regolitu. Przejechał około 44 metry. Zbadał kilka skał a obecnie zajmuje się tworzeniem panoramy terenu dookoła siebie.

Panorama ze szczytu formacji Mont Mercou / Credits – NASA Jet Propulsion Laboratory

Więcej informacji można znaleźć: https://mars.nasa.gov/msl/mission-updates/

Zachęcamy również do obserwowania pozycji łazika: https://mars.nasa.gov/msl/mission/where-is-the-rover/

Misja MSL jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

Comments are closed.