Tianzhou-2 dotarł do chińskiej stacji kosmicznej

3

Udany lot chińskiego pojazdu zaopatrzeniowego.

Chiński pojazd zaopatrzeniowy wystartował 29 maja 2021 i dotarł do pierwszego modułu stacji orbitalnej tego państwa. To przygotowanie do pierwszej misji załogowej do tej stacji.

Miesiąc wcześniej, 29 kwietnia 2021, rakieta CZ-5B wyniosła na orbitę moduł Tianhe-1. Jest to pierwszy moduł chińskiej załogowej stacji orbitalnej. Start przebiegł prawidłowo i moduł Tianhe-1 znalazł się na prawidłowej wstępnej orbicie. Przez kolejne tygodnie Chiny prowadziły rozruch tego modułu.

Po miesiącu od startu Tianhe-1 na orbitę został wyniesiony bezzałogowy pojazd zaopatrzeniowy Tianzhou-2 (TZ-2). Start odbył się 29 maja 2021 o godzinie 14:55 CEST z kosmodromu Wenchang. Do wyniesienia TZ-2 wykorzystano rakietę nośną CZ-7. Lot przebiegł prawidłowo i TZ-2 znalazł się na prawidłowej orbicie wstępnej.

Zapis startu CZ-7 z TZ-2 / Credits – CGTN

Tego samego dnia, tuż po 23:00 CEST TZ-2 zacumował do Tianhe-1. Cumowanie w trybie automatycznym przebiegło prawidłowo.

Cumowanie TZ-2 do Tianhe-1 / Credits – China Central Television (CCTV)/China National Space Administration (CNSA)

Kolejnym etapem prac nad chińską stacją orbitalną będzie misja załogowa. Prawdopodobnie 17 czerwca nastąpi start misji załogowej Shenzhou-12, w skład której wejdzie trzech chińskich astronautów (“tajkonautów”). Misja ma trwać do września 2021.

Pomiędzy 2021 a 2023 rokiem Chiny mają zamiar zbudować swoją stację orbitalną. Docelowo kompleks ma się składać z trzech modułów: Tianhe-1 (już na orbicie) oraz dwóch modułów badawczych Wentian i Mengtian. Masa całego kompleksu będzie wynosiła ok. 66 ton, a więc połowę tego co masa Mira w końcowej konfiguracji. Chiny nie wykluczają, że w przyszłości stacja zostanie powiększona o kolejne moduły.

Warto tu dodać, że pierwsza misja pojazdu zaopatrzeniowego Tianzhou (oznaczenie to Tianzhou-1) odbyła się w 2017 roku. Celem tej misji był moduł orbitalny Tiangong-2. Celem tamtej misji było przetestowanie procedur automatycznego cumowania, jako element przygotowań do prac przy chińskiej wielomodułowej stacji orbitalnej. Moduł Tiangong-2 został zdeorbitowany w lipcu 2019.

Wątek na Polskim Forum Astronautycznym dotyczący chińskiej stacji kosmicznej.

(PFA)

3 komentarze

 1. Niestety, taka paskudna moda. Ostatnio czytałem, że zastosowano dodatkowy “dedykowany zasilacz backupowy” zamiast oczywiście napisać normalnie: zasilacz rezerwowy lub ewentualnie zapasowy. Odechciewa się czytać.

  A co do portalu, to podobno polskojęzyczny 🙂

  “KOSMONAUTA.NET
  Od 2009 roku największy polskojęzyczny portal o astronautyce, przemyśle kosmicznym i badaniach przestrzeni kosmicznej.

  Kosmonauta.net jest marką Blue Dot Solutions.”

 2. Czy naprawdę trzeba za każdym razem mówić “astronautów (tajkonautów)” ??? Stosujemy polskie słowa niezależnie jak w danym języku nazywa się praca czy środowisko danej osoby. nie mówimy np. że ktoś w Angli jest “pisarzem (wraitarem)” albo że w Moskwie pracuje “wyprowadzacz psów (sabakoprowadzacz). Ludzie – weźcie sobie na wstrzymanie z tymi “unowocześnieniami (modernowieniami)” językowymi.

  • Krzysztof Kanawka on

   Dopóki choć jeden komentujący będzie się tego czepiać – jest sens! 😛