Udany drugi test Green Run rakiety SLS

2

Osiemnastego marca NASA przeprowadziła udany test “Green Run” pierwszego stopnia rakiety SLS.

Pierwsze próbne odpalenie silników pierwszego stopnia rakiety SLS (test “Green Run”), które odbyło się 19 stycznia 2021, zakończyło się przedwcześnie. Przez następne dwa miesiące NASA przygotowywała ten pierwszy stopień rakiety SLS do drugiego testu. Odpalenie silników nastąpiło 18 marca 2021.

Drugi test “Green Run” rozpoczął się 18 marca 2021 o godzinie 21:37 CET. Cztery silniki RS-25 pracowały przez około osiem minut – zgodnie z założeniami.

Spojrzenie na silniki RS-25 - drugi Green Run pierwszego stopnia SLS - 18.03.2021 / Credits - NASA TV
Spojrzenie na silniki RS-25 – drugi Green Run pierwszego stopnia SLS – 18.03.2021 / Credits – NASA TV

W najbliższych tygodniach dojdzie do przeglądu i weryfikacji stanu pierwszego stopnia rakiety SLS. Następnie ten stopień zostanie złożony z górnym stopniem, rakietami pobocznymi SRB oraz kapsułą MPCV Orion.

NASA jak na razie nie wypowiada się co do daty startu misji Artemis-1. Po tym teście jest jednak bardziej prawdopodobne, że ta bezzałogowa misja okołoksiężycowa nastąpi przed końcem 2021 roku.

Nad rakietą SLS zbiera się w ostatnich miesiącach coraz więcej krytyki. Wielu ekspertów zarzuca tej rakiecie zbyt duże koszty prac rozwojowych oraz prawdopodobnie wysokie koszty produkcji każdego z egzemplarzy. Coraz częściej pojawiają się komentarze, że alternatywne rakiety (m.in. mniejszy Falcon Heavy) powinny uprościć powrót człowieka na Księżyc.

Poszczególne elementy rakiety SLS / Boeing, NASA
Poszczególne elementy rakiety SLS / Boeing, NASA

Warto tu zauważyć, że sama konstrukcja SLS jest wynikiem porozumienia politycznego z początku poprzedniej dekady. Wówczas, gdy anulowano program Constellation, amerykańscy politycy zadecydowali, że NASA rozpocznie budowę nowej rakiety nośnej. Co ciekawe, wówczas NASA chciała rozpocząć od rozwoju nowoczesnych technologii, które by przydały się przy projektowaniu późniejszej rakiety. Tak jednak się nie stało i politycy zadecydowali o “tradycyjnym” podejściu do rakiety oraz wykorzystaniu dostępnego sprzętu i infrastruktury. Na datę pierwszego startu wyznaczono rok 2017. Ostatecznie rakieta SLS doświadczyła cztery lata opóźnień.

Misja Artemis-1 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, NASA)

2 komentarze

    • ERGO—Masz całkowitą rację ,ogromne marnotrawstwo mld. $ bo około $ 20 mld. Tak to jest jak decyzja jest Polityczna kongresmenów USA ,a nie Technologiczna NASA. Tu chodzi o Pracę dla tysięcy amerykańskich Wyborców na lata. Z racji tego są Kongresmeni wybierani na kolejne Kadencje . Ni jak się to ma do Postępów Technologicznych II-III Dekady XXI-w. Myślę że z tego powodu Technologia Kosmiczna stanęła w latach 60-70 XX-w. Duży wpływ na rozwiązania technologiczne Rakiety i Lądownika Księżycowego mieli i mają w NASA te Dziadki które były na Księżycu ,a teraz są w NASA i w Kongresie USA.Jedyne co im się udało to Kapsuła Orion ,chociaż i tak w założeniach jest Archaiczna ,bo zabieranie jej na Marsa i tak niema sensu ,bo w działaniu autonomicznym jest obliczona na 21 dni i w locie w zestawie z Pojazdem Międzyplanetarnym na Marsa jest zbędnym Balastem w 10 -tkach ton do rozpędzania i Hamowania .