Drobne fragmenty bolidu z 7 listopada 2020 odnalezione

0

Poszukiwacze odnaleźli drobne meteoryty pochodzące z bolidu, który 7 listopada rozświetlił niebo nad środkową Szwecją.

Siódmego listopada 2020, około 22:30 CET, nad środkową Szwecją zaobserwowano jasny bolid. Obiekt wtargnął pod dużym kątem w atmosferę Ziemi w prędkością około 17 km/s. Przez kolejne tygodnie poszukiwacze przeszukiwali rejon prawdopodobnego upadku meteorytów. Cierpliwość przyniosła efekty.

Na początku lutego 2021 pojawiła się informacja o odnalezieniu drobnych fragmentów pochodzących od tego bolidu. Wykryte kawałki mają skorupę, świadczącą o przedarciu się przez atmosferę naszej planety. Kawałki o masach rzędu kilku gramów zostały zebrane i opisane, a niektóre z nich przesłane do analizy chemicznej. Wstępna analiza wskazuje, że bolid z 7 listopada 2020 był obiektem metalicznym.

Drobny fragment meteorytu pochodzącego od bolidu z 7 listopada o długości około 3 milimetrów / Credits – Naturhistoriska riksmuseet

W regionie upadku prawdopodobnie znajduje się jeszcze dużo meteorytów. Największe, wciąż czekające na odkrycie, mogą mieć rozmiary do wielkości pięści i masę do kilkuset gramów. Rejon, w którym spadły te fragmenty bolidu z 7 listopada jest gęsto zalesiony, stąd poszukiwania nie będą proste.

Z dostępnych informacji wynika, że jest to pierwszy szwedzki meteoryt od 66 lat i pierwszy zaobserwowany upadek meteorytu żelaznego w tym państwie.

(Al-S)

Comments are closed.