Kosmiczny konstruktor z grupy Innspace na liście liderów w STEM i branży kosmicznej

0

Piotr Torchała, świeżo upieczony absolwent Politechniki Wrocławskiej i członek wielokrotnie nagradzanej grupy Innspace, został laureatem The Mars Generation 24 Under 24 Leaders and Innovators In STEAM and Space Awards. To coroczny konkurs dla młodych osób z całego świata, wyróżniających się swoją działalnością w obszarze STEM.

Co roku organizacja The Mars Generation nagradza 24 osoby z całego świata, które nie przekroczyły 24 roku życia, za ich wybitne osiągnięcia w nauce, technice, inżynierii czy sztuce. Jury ze wszystkich zgłoszeń wybiera osoby, których działania mają znaczny wpływ na otoczenie. 

Tym bardziej cieszy, że po raz pierwszy w tym gronie zdolnych, młodych osób znalazł się Polak – Piotr Torchała. Piotr jest absolwentem Mechaniki i Budowy Maszyn na Politechnice Wrocławskiej. Przez ostatnie lata związany jest głównie z inżynierią kosmiczną. Zaczynał jako konstruktor zawieszenia w łaziku marsjańskim projektowany przez zespół z Politechniki Wrocławskiej, aby następnie zostać liderem całego projektu i prezesem koła naukowego. 

W październiku 2018 r. wraz z Magdaleną Łabowską, Beatą Suścicką i Justyną Pelc założył własną grupę zwaną Innspace, która skupia się na projektach związanych z inżynierią kosmiczną. Przez dwa lata działalności grupa odniosła wiele sukcesów – 5. Miejsce za projekt marsjańskiego miasta na konkurs Mars Colony Prize, główna nagroda ESA Grand Prix w konkursie Student Aerospace Challenge za projekt kabiny samolotu suborbitalnego czy wyróżnienie w Kuala Lumpur Architecture Festival za projekt bazy marsjańskiej. W tym czasie grupa uczestniczyła też w szeregu wydarzeń popularnonaukowych, czy prezentowała się na międzynarodowych konferencjach, czego wynikiem jest 6 publikacji.

Piotr został doceniony za ogromną pasję do inżynierii kosmicznej, zwłaszcza jeżeli chodzi o zagadnienia mechaniczne i działalność popularnonaukową. 

„Sędziowie byli pod wrażeniem twoich osiągnięć w inżynierii mechanicznej i twojej pasji do innowacji w technologii kosmicznej. Twoje umiejętności przywódcze widoczne w całym twoim bogatym doświadczeniu zadziwiły naszych sędziów, podobnie jak twoja pasja edukowania i inspirowania innych w twojej społeczności.” – tak sędziowie argumentowali swój wybór.

Aktualnie grupa pracuje nad kolejnymi projektami, którymi ma zamiar pochwalić się w najbliższym czasie.Link do ogłoszenia laureatów: https://www.themarsgeneration.org/press-release-the-mars-generation-announces-24-under-24-leaders-and-innovators-in-steam-and-space-award-winners-for-2020/

Comments are closed.