Pierwszy węgierski satelita telekomunikacyjny w 2024

0

Węgry ogłosiły zamiar pozyskania satelity telekomunikacyjnego, który znajdzie się na orbicie geostacjonarnej w 2024 roku.

Informacja o węgierskim satelicie telekomunikacyjnym pojawiła się 17 sierpnia 2020. Działania wokół pozyskania satelity będą celem nowo założonej spółki CarpathiaSat Magyar, której akcjonariuszami jest kilka węgierskich spółek technologicznych oraz rząd tego państwa.

W 2024 roku zakończy się okres wynajmu części orbity geostacjonarnej (GEO), do korzystania której uprawnione są Węgry. Dotychczas to państwo wynajmowało to miejsce prywatnej firmie telekomunikacyjnej. Od 2024 roku spółka CarpathiaSat Magyar zamierza oferować usługi telekomunikacyjne.

Jak na razie nie wiadomo, czy ten satelita zostanie zbudowany czy zakupiony. Jest jednak prawie pewne, że będzie to satelita wyprodukowany przez jedną z czołowych firm branży kosmicznej, być może z pewnym udziałem węgierskich spółek technologicznych. Węgry aktualnie nie posiadają własnych możliwości budowy większych satelitów i raczej jest mało prawdopodobne, by dla potrzeby pojedynczego satelity to państwo się zdecydowało na budowę odpowiedniej infrastruktury.

Pierwszym węgierskim satelitą był studencki CubeSat MaSat-1. Ten satelita został wyniesiony na niską orbitę okołoziemską wraz z PW-Sat – pierwszym polskim satelitą. W tygodniach po starcie satelita MaSat-1 przesłał zdjęcia Ziemi. Misja MaSat-1 zakończyła się w styczniu 2015, wejściem tego satelity w atmosferę Ziemi.

(CSM)

Comments are closed.