Kometa NEOWISE widoczna gołym okiem

2

Kometa Neowise C/2020 F3 znajdzie się najbliżej Ziemi 23 lipca. Po raz kolejny pojawi się w naszej części Układu Słonecznego dopiero za 6800 lat.

27 marca 2020 roku kosmiczne obserwatorium odkryło kometę C/2020 F3 dzięki należącemu do NASA teleskopowi NEOWISE. Już od jakiegoś czasu możemy zaobserwować ją gołym okiem na niebie. Zbudowana z zamarzniętych kawałków lodów kometa ma średnicę 5 km, a najbliżej Słońca znalazła się 3 lipca mijając je w odległości około 43 miliony km. Kometa Neowise porusza się po eliptycznej orbicie. Astronauci NASA przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zarejestrowali tysiące zdjęć, dzięki którym brytyjski grafik zmontował niesamowite wideo, na którym widać, jak kometa się porusza.

https://youtu.be/BwrBUPU4pcM
Credits Sean Doran

Tuż przed wschodem słońca ta kometa stała się widoczna w tym krótkim czasie, kiedy wciąż była blisko Słońca, ale Słońce wciąż było ukryte przez Ziemię – komentuje Bob Behnken astronauta NASA, który przebywa na ISS – To był niesamowity widok – dodaje.

Nie musimy się obawiać zagrożenia ze strony komety. Przewiduje się, że NEOWISE znajdzie się najbliżej Ziemi 23 lipca w odległości około 102 mln km. Do tej pory kometa była widoczna gołym okiem, obecnie, aby zaobserwować NEOWISE dobrze jest wykorzystać lornetkę lub teleskop. Zdjęcie główne wykonał Maciej Mickiewicz, COO gdańskiej firmy kosmicznej Blue Dot Solutions. Jeśli zrobiliście ciekawe zdjęcia komecie NEOWISE podsyłajcie je do nas na kontakt@kosmonauta.net, opublikujemy je w następnym artykule.

2 komentarze

  1. 19 lipca szukałem tam gdzie być powinna… i tylko pogryzły mnie komary 🙁

    • Wystarczyło użyć spray na komary + telefon postawiony na stabilnym podłożu. Ja pierwszą fotkę tej komety wykonałem właśnie w taki sposób. W dodatku z miasta. Pozdrowienia