SpX-DM2: pierwsza próba startu odwołana

0

Dwudziestego siódmego maja odbyła się pierwsza próba startu misji załogowej SpX-DM2. Niestety, w wyniku złej pogody zadecydowano o odwołaniu startu.

Misja załogowa o oznaczeniu SpX-DM2 była zaplanowana na 27 maja 2020, na godzinę 22:33 CEST. Był to efekt serii prac przygotowawczych. Załoga misji SpX-DM2 przebywa od 13 maja w kwarantannie. 20 maja astronauci Robert Behnken oraz Douglas Hurley przybyli na Florydę. Następnie 22 maja zakończył się przegląd Flight Readiness Review (FRR) do misji SpX-DM2. Ten przegląd ma krytyczne znaczenie dla dalszych przygotowań do startu. Przegląd zakończył się sukcesem. Tego samego dnia przeprowadzono także test statyczny rakiety Falcon 9. Dzień później odbył się udany “suchy test” procedur startowych – astronauci udali się na wyrzutnię LC-39A, a następnie weszli do kapsuły. Test został zakończony przed momentem tankowania rakiety Falcon 9.

25 maja odbył się przegląd Launch Readiness Review (LRR). Ten przegląd podsumował przygotowania do startu oraz skupił się na prognozie pogody. Przegląd LRR także zakończył się sukcesem – rakieta, załoga oraz kapsuła Dragon 2 są gotowe do startu.

Dwudziesty siódmy maja został wyznaczony na datę startu. Tego dnia astronauci obudzili się około godziny 15:00 CEST. Następnie, po testach medycznych i śniadaniu astronauci ubrali się w skafandry kosmiczne, po czym wyjechali na wyrzutnię startową. Prace i przygotowania przebiegały nominalnie – jedynym bacznie obserwowanym “problemem” był stan pogody.

Przygotowanie astronautów do misji SpX-DM2 – 25.05.2020 / Credits – NASA’s Kennedy Space Center
Wyjście astronautów na wyrzutnię startową - 27.05.2020 / Credits - NASA TV
Wyjście astronautów na wyrzutnię startową – 27.05.2020 / Credits – NASA TV

Ostatecznie pogoda okazała się być niewystarczająca do przeprowadzenia startu. Na około godzinę przed startem wydawało się, że warunki pogodowe pozwolą na przeprowadzenie startu o 22:33 CEST, jednak w kolejnych kilkudziesięciu minutach warunki były zmienne. Ostatecznie ekspert od pogody zażartował, że gdyby start odbył się dziesięć minut później, wówczas nie byłoby problemów z pogodą. Oficjalnie start odwołano na 16 minut i 53 sekundy przed momentem startu.

Po odwołaniu startu rozpoczęło się zabezpieczanie rakiety Falcon 9. Rozpoczęło się opróżnianie zbiorników pierwszego i drugiego stopnia oraz zabezpieczanie innych systemów rakiety oraz kapsuły.

Pogoda na Florydzie bywa bardzo zmienna – 27 maja przeszedł dość silny deszcz nad wyrzutnią. Niestety tego typu warunki będą często przeszkadzać w przeprowadzeniu startu.

Następna próba startu zaplanowana jest na 30 maja 2020 na godzinę 21:22 CEST. Jeśli tego dnia nie będzie możliwości startu, kolejna próba startu może odbyć się 31 maja.

Polecamy wątek na Polskim Forum Astronautycznym dotyczący misji SpX-DM2.

(NASA, PFA, SpaceX)

Comments are closed.