SpX-DM2 – załoga na Florydzie

0

Dwudziestego maja na Florydę dotarła załoga misji SpX-DM2.

Pierwsza misja załogowa pojazdu Dragon 2 nosi oznaczenie SpX-DM2. Jej wykonane jest możliwe, gdyż firma SpaceX przeprowadziła zakończyła wymagane testy tego pojazdu, w tym testowy bezzałogowy lot orbitalny (SpX-DM1), test ucieczki Dragona 2 podczas startu rakiety (styczeń 2020), testy silniczków SuperDraco, wiele testów spadochronów oraz test ucieczki z miejsca startu (maj 2015). Te wszystkie testy (oraz testy rakiet Falcon 9, modyfikacje wyrzutni startowej i cała dokumentacja) pozwoliły na osiągnięcie gotowości kapsuły Dragon 2 do pierwszego lotu załogowego.

Siedemnastego kwietnia 2020 NASA poinformowała, że wyznaczyła na 27 maja 2020 start misji SpX-DM2. Celem tej misji jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). Na pokładzie Dragona 2 ku ISS wybiorą się astronauci Robert Behnken oraz Douglas Hurley. Na ISS czekają na nich kosmonauci misji Sojuz MS-16.

Start misji SpX-DM2 zaplanowano na 27 maja na godzinę 22:33 CEST. Start odbędzie się z wyrzutni LC-39A, z wykorzystaniem rakiety Falcon 9.

Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z powyższym planem, wówczas pojazd Dragon 2 dotrze w tej misji do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) 28 maja. Cumowanie do Stacji powinno nastąpić tego dnia około 17:30 CEST.

Załoga misji SpX-DM2 przebywa od 13 maja w kwarantannie. 20 maja astronauci Robert Behnken oraz Douglas Hurley przybyli na Florydę.

Samolot Gulfstream III, należący do NASA - na około 50 minut przed lądowaniem w KSC - na pasie Shuttle Landing Facility (SFL) / Credits - Flightradar24
Samolot Gulfstream III, należący do NASA – na około 50 minut przed lądowaniem w KSC – na pasie Shuttle Landing Facility (SFL) / Credits – Flightradar24
https://www.youtube.com/watch?v=naSXdyul1cw
Załoga misji SpX-DM2 na Florydzie / Credits – NASA TV

Wcześniej, 15 maja, kapsuła Dragon 2 wykonała krótką “podróż” z budynku SpaceX (znajdującego się w Cape Canaveral Air Force Station) na wyrzutnię LC-39A. W tym miejscu nastąpi integracja kapsuły z rakietą Falcon 9.

Transport kapsuły Dragon 2 na wyrzutnię LC-39A – misja SpX-DM 2/ Credits – NASA

Dziś (21 maja) odbędzie się Flight Readiness Review (FRR). Celem tego przeglądu jest ustalenie stopnia przygotowania do całej misji SpX-DM2. W przypadku pozytywnego zakończenia FRR nastąpi potwierdzenie możliwości przeprowadzenia misji SpX-DM2 w wyznaczonym terminie. W przypadku identyfikacji problemów przegląd FRR może zakończyć się decyzją opóźniającą start.

Wstępna prognoza pogody na 27 maja jest pozytywna. Na ten dzień nie przewiduje się opadów deszczu ani burz. Potencjalnie problemem może być wiatr.

Polecamy wątek na Polskim Forum Astronautycznym dotyczący misji SpX-DM2.

(NASA)

Comments are closed.