Pasy chmur na Luhman 16A

0

Jeden z najbliższych brązowych karłów posiada pasy chmur – podobne do tych obserwowanych na Jowiszu i Saturnie.

Nawet najbliższe otoczenie Układu Słonecznego wciąż może skrywać słabe gwiazdy. Jednocześnie, dziś wiadomo, że w naszej Galaktyce liczba czerwonych karłów oraz jeszcze mniejszych i zimniejszych brązowych karłów przewyższa liczbę „zwyczajnych” gwiazd.

W zasadzie dopiero od kilkunastu lat, w wyniku postępu technologicznego częściej astronomowie odkrywają słabe gwiazdy w sąsiedztwie Układu Słonecznego. W tej chwili (stan na kwiecień 2014) w odległości do 5 parseków (16,3 lat świetlnych) od nas znamy 78 gwiazd, z czego 50 to czerwone karły, 11 to brązowe karły a 4 to tzw. białe karły. Wśród astronomów panuje przekonanie, że w okolicy Układu Słonecznego może się skrywać jeszcze przynajmniej kilkanaście brązowych karłów.

Dwa najbliższe nam (znane) brązowe karły to układ Luhman 16 (WISE 1049−5319). Ten układ został odkryty w 2013 roku. Układ Luhman 16 znajduje się ok 6,5 roku świetlnego od Układu Słonecznego. Z uwagi na tę bliskość, oba składniki układu (Luhman 16A i Luhman 16B) są dość częstym przedmiotem badań astronomicznych.

Wykorzystując Very Large Telescope (VLT) w Chile zespół astronomów pod przewodnictwem Max Millar-Blanchaer z Caltech (Kalifornia, USA) ustalił, że w atmosferze Luhman 16A znajdują się pasy chmur. Te pasy chmur są podobne do tych obserwowanych na Jowiszu i Saturnie. O Do tego wniosku astronomowie doszli analizując spolaryzowane światło tego brązowego karła, które zostało porównane z kilkoma potencjalnymi modelami atmosfery (np. całkowicie “zachmurzony” obiekt, pasy chmur oraz spłaszczony obiekt). Model z pasami chmur najlepiej odpowiadał danym obserwacyjnym.

Luhman 16 będzie jednym z pierwszych celów dla kosmicznego teleskopu JWST.

(APJ)

Comments are closed.