V Sagittae – jasna nowa około 2083 roku

1

Około 2083 roku gwiazda (układ) V Sagittae zostanie najjaśniejszą gwiazdą na ziemskim niebie.

Podczas spotkania 235th American Astronomical Society (4-8 stycznia) astronomowie Bradley Schaefer, Juhan Frank i Manos Chatzopoulos z Louisiana State University zaprezentowali wyniki obliczeń układu V Sagittae. Ten układ dwóch gwiazd krąży wokół siebie tak blisko, że następuje transfer masy ze “zwykłej” gwiazdy do białego karła. Około 2083 roku V Sagittae stanie się bardzo jasnym zjawiskiem na ziemskim niebie. Co więcej – przez chwilę będzie to także najjaśniejsza gwiazda w naszej Drodze Mlecznej. Jasność będzie około sto razy wyższa od typowego zjawiska nowej.

V Sagittae jest unikalna z uwagi na charakterystykę swojego układu – “zwykła” gwiazda jest około 4 razy bardziej masywna od białego karła. Zwykle w takich układach to biały karzeł jest bardziej masywny od drugiej gwiazdy układu.

Astronomom udało się zebrać informacje dotyczące zmiany prędkości obrotu dwóch składowych V Sagittae wokół siebie od 1890 roku. V Sagittae także pojaśniała od tego czasu, co jest dowodem na akrecję materii przez białego karła.

Maksymalna jasność V Sagittae jest szacowana na około -2 do nawet -4 magnitudo. Będzie to najjaśniejszy obiekt na naszym niebie od czasów supernowej Keplera z 1604 roku (około -2,5 magnitudo). Tak wysoka jasność V Sagittae utrzyma się przez około miesiąc. Dokładność tej daty to mniej więcej plus minus 16 lat w tej chwili. Kolejne pomiary V Sagittae w najbliższych latach pozwolą z większą precyzją określić moment rozbłysku V Sagittae.

(LSU)

Jeden komentarz

  1. Szkoda że większość z nas czytających ten artykuł tego nie dożyje. Ludzkie życie jest bardzo kruche i krótkie w stosunku do długości czasu we wszechświecie.