Chang’e 4 – publikacja danych

0

Chiny opublikowały zestaw danych z 5 instrumentów pokładowych misji Chang’e 4.

Misja Chang’e 4 to druga chińska wyprawa na powierzchnię Srebrnego Globu. Poprzednia – Chang’e 3 z powodzeniem wylądowała 14 grudnia 2013 roku. Było to pierwsze miękkie lądowanie na Księżycu od 37 lat, od czasów radzieckiej misji Łuna 24.

Lądowanie Chang’e 4 nastąpiło 3 stycznia 2019 o godzinie 03:26 CET i przebiegło bez problemów. Jest to pierwsze kontrolowane miękkie lądowanie po niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca. Chang’e 4 wylądował w regionie krateru Von Kármán’a, będącego częścią Basenu Biegun Południowy – Aitken. Ten region jest interesujący z uwagi na lód wodny, który zalega we wnętrzu niektórych z kraterów, do których nie dociera światło słoneczne.

Kilka godzin po lądowaniu na powierzchnię Srebrnego Globu zjechał łazik Yutu-2. Jest to już drugi chiński łazik, który porusza się po Księżycu. Najciekawszym badaniem łazika Yutu-2 była “substancja”, którą pojazd odkrył we wnętrzu jednego z małych kraterów. Zdjęcia w wyższej rozdzielczości wskazały, że tą “substancją” jest stopione szkliwo. Materiał powstał prawdopodobnie wskutek uderzenia meteorytu w powierzchnię Księżyca. W trakcie tego uderzenia doszło do stopienia części uderzonej powierzchni a następnie jej zeszkliwienia.

Trzeciego stycznia 2020 roku Chiny opublikowały zestaw danych z 5 instrumentów misji Chang’e 4. Łącznie jest to blisko 30 gigabajtów danych. Dane może pozyskać ze strony projektu: są to dwa instrumenty z lądownika i trzy z łazika.

Dane z pewnością posłużą do stworzenia serii publikacji naukowych oraz ustalenia aktualnych oraz przyszłych możliwości misji księżycowych. W latach 20. XXI wieku planowane są także misje załogowe na powierzchnię Srebrnego Globu w ramach programu NASA o nazwie Artemis. Choć USA i Chiny ze sobą nie współpracują bezpośrednio na płaszczyźnie naukowej, dostęp do uzyskanych danych może być w tym przypadku przydatny – szczególnie, że NASA planuje wysłać na Księżyc łazik VIPER.

(CNSA)

Comments are closed.