Virgin Galactic prezentuje skafandry

0

Firma Virgin Galactic zaprezentowała skafandry dla pasażerów rakietoplanu SpaceShipTwo.

Przez ostatnie lata firma Virgin Galactic (VG) wykonywała swoje testowe loty z lotniska Mojave w Kalifornii. To właśnie z tego lotniska odbyły się pierwsze “kosmiczne” loty rakietoplanu SpaceShipTwo (SS2) – w grudniu 2018 i w lutym 2019.

Mojave jednak nie ma odpowiedniego zaplecza do obsługi komercyjnych klientów (“kosmicznych turystów”). Dla tych celów powstał Spaceport America – pierwszy na świecie kosmodrom dedykowany turystycznym lotom kosmicznym. Ten kosmodrom znajduje się w stanie Nowy Meksyk. Latem 2019 do Spaceport America “przeprowadziła się” firma VG wraz ze swoim sprzętem.

Aktualnie przewiduje się, że VG zacznie realizować komercyjne loty z płacącymi pasażerami w 2020 roku. Do tego czasu zostanie przeprowadzonych kilka dodatkowych testów rakietowych rakietoplanu VSS Unity (jedyny aktualnie w pełni gotowy egzemplarz SS2). Oprócz wspomnianych testów, firma VG musi przygotować się do obsługi pasażerów. Jednym z ważnych etapów było zaprezentowanie skafandrów do lotów na pokładzie SS2. Firma VG udostępniła 16 października pierwsze ujęcia tych skafandrów.

Kombinezony dla pasażerów SpaceShipTwo / Credits – Virgin Galactic

Pojawiły się jednak głosy krytyki. Zaprezentowane skafandry wydają się nie chronić pasażerów SS2 przed dekompresją na dużych wysokościach. Tego typu awaria może nastąpić w trakcie lotu, co w przypadku zastosowania odpowiednich kombinezonów oraz hełmów nie oznaczałoby śmierci pasażerów SS2. Co ciekawe, VG zdecydowało się nie odpowiadać na to pytanie, postawione przez jednego z ważniejszych komentatorów branży kosmicznej.

(VG, Tw)

Comments are closed.