Jedenaście spacerów z ISS w 2019

1

W najbliższych trzech miesiącach z pokładu ISS zostanie wykonanych około jedenaście spacerów kosmicznych. To największa kampania spacerów od czasu misji wahadłowców.

Spacery kosmiczne to ważna część prac na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Oprócz instalacji poszczególnych modułów oraz instrumentów czy eksperymentów naukowych na zewnątrz Stacji, duża część spacerów dotyczy utrzymania tego kompleksu orbitalnego w odpowiednim stanie. Oznacza to m.in. naprawę i wymianę zepsutych lub zużytych elementów oraz inspekcja poszczególnych elementów Stacji.

W ostatnich latach, tj. od zakończenia programu wahadłowców, rocznie z pokładu ISS wykonywano pomiędzy 3 a 11 spacerów, w zależności od potrzeb oraz awarii, które wymagały szybkich napraw. W 2019 roku wykonane zostały już cztery spacery kosmiczne.

Seria wymagających spacerów kosmicznych

Do końca 2019 roku NASA zaplanowała dziesięć spacerów. Pięć pierwszych spacerów będzie miała na celu modernizację systemu zasilania ISS, m.in. w systemie paneli słonecznych. Te spacery zostaną wykonane do końca października 2019 – pierwszy z nich już w niedzielę, 6 października.

Druga część spacerów będzie przeznaczona na naprawę i modernizację instrumentu Alpha Magnetic Spectrometer – 02 (AMS-02, skrótowo także określany jako AMS). Wyniesiony na pokładzie promu Endeavour w przedostatniej wyprawie programu wahadłowców, STS-134, AMS-02 został zainstalowany do ISS w dniu 19 maja 2011 roku. Długi pobyt AMS-02 na orbicie nie był planowany – ten instrument nie został zaprojektowany do napraw w trakcie spaceru kosmicznego. Mimo tego NASA uważa, że warto zaryzykować naprawę tego instrumentu naukowego.

W spacerach weźmie udział po dwoje astronautów. W tej nadchodzącej serii NASA planuje wykonanie pierwszego spaceru z całkowicie żeńską załogą (Christina Koch oraz Jessica Meir). W spacerach będzie uczestniczyć także Włoch Luca Parmitano – jeden z najbardziej doświadczonych Europejczyków w spacerach kosmicznych. Warto tu dodać, że Luca Parmitano w lipcu 2013 roku uczestniczył w bardzo niebezpiecznym spacerze kosmicznym. Podczas spaceru o oznaczeniu EVA-23 doszło do niebezpiecznego przecieku wody w skafandrze Parmitano. Na szczęście ten włoski astronauta dał radę wrócić do śluzy Quest.

Poniższe nagranie prezentuje planowane dziesięć amerykańskich spacerów kosmicznych do końca 2019 roku.

Konferencja prasowa opisująca nadchodzące 10 spacerów kosmicznych na ISS / Credits – NASA Video

Oprócz dziesięciu amerykańskich spacerów planowany jest także jeden rosyjski spacer z ISS. Łącznie zatem w ciągu najbliższych trzech miesięcy z pokładu Stacji może być wykonanych aż jedenaście spacerów.

Oczywiście, nie jest to “pewna” liczba spacerów. Dość często się zdarza, że w trakcie niektórych spacerów astronauci wykonują dodatkowe zadania, przewidziane na kolejne spacery. Ponadto, część zadań jest zależna od sprzętu jaki zostanie dostarczony do Stacji. Jest zatem bardzo prawdopodobne, że grafik spacerów będzie ulegać zmianie – podobnie jak skład astronautów wykonujących prace na zewnątrz ISS. Niemniej jednak kolejne 3 miesiące będą z pewnością dużym wyzwaniem dla załogi Stacji!

To największa kampania spacerów kosmicznych od czasu zakończenia programu wahadłowców. Podczas typowej misji promu kosmicznego wykonywano pomiędzy trzema a pięcioma spacerami.

Prace na pokładzie ISS są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA, PFA)

Jeden komentarz