IAC 2019 – trzeci raport

0

Dwudziestego piątego października zakończył się tegoroczny Międzynarodowy Kongres Astronautyczny.

Ciekawe wyniki z misji OSIRIS-REx

W piątkowy ranek (25 października) nastąpiła bardzo ciekawa prezentacja o dotychczasowych wynikach z misji OSIRIS-REx, która krąży wokół planetoidy Bennu. Prezentacja wyników rozpoczęła się od opisu misji i dotychczasowych osiągnięć – szczególnie ciekawe okazały się kwestie nawigacji sondy OSIRIS-REx wokół bardzo małej planetoidy, jaką jest Bennu. Najmniejsza osiągnięta orbita wyniosła zaledwie 900 metrów wysokości.

Ponadto, okazało się, że Bennu jest aktywną planetoidą – z jej powierzchni odpadają małe ziarna materii. Niektóre z nich krążą przez pewien czas dookoła planetoidy, co pozwoliło na bardziej precyzyjne określenie pola grawitacyjnego Bennu.

Prezentacja wyników z misji OSIRIS-REx na IAC 2019 / Credits - kosmonauta.net
Prezentacja wyników z misji OSIRIS-REx na IAC 2019 / Credits – kosmonauta.net

Przedstawiciel misji OSIRIS-REx zaprezentował także nowe zdjęcia czterech wcześniej wybranych potencjalnych miejsc do pobrania próbek. Okazuje się, że dwa z tych miejsc nie są wystarczająco gładkie – obrazy tych lądowisk wykonane z niższej wysokości wykazały zbyt dużą ilość większych głazów. Ostateczny wybór miejsca lądowania nastąpi niebawem.

Panel o europejskim sektorze kosmicznym

Dwudziestego czwartego października na IAC 2019 odbył się panel pt. EU Space: Trends for the Future. Wśród zaproszonych uczestników panelu znalazł się dr inż. Krzysztof Kanawka z gdańskiej firmy Blue Dot Solutions. Jest to prawdopodobnie pierwszy od dawna przypadek, w którym osoba bezpośrednio związana z polską branżą kosmiczną wystąpiła w panelu na konferencji IAC.

Panel na IAC 2019 z udziałem uczestnika z Polski / Credits - kosmonauta.net
Panel na IAC 2019 z udziałem uczestnika z Polski / Credits – kosmonauta.net

Tematem panelu były projekty kosmiczne wspierane przez Komisję Europejską oraz ogólna pozycja Europy w branży kosmicznej. Ponieważ konferencja IAC 2019 odbywała się w USA, ważnym elementem tego panelu było porównanie europejskiej branży kosmicznej z amerykańskim przemysłem kosmicznym. Jedną z głównych różnic jest ograniczony dostęp w Europie do klientów rządowych (tzw. rynek Business To Government, B2G), który w USA jest dobrze rozwinięty i w wielu przypadkach jest ważnym motorem rozwoju dla spółek technologicznych.

Ciekawe polskie prezentacje na IAC 2019

Na IAC 2019 wygłoszono kilka ciekawych prezentacji związanych z polskim sektorem kosmicznym. Część prezentacji pochodziła od uczelni i jednostek badawczo-rozwojowych, zaś część była wynikiem prac podmiotów komercyjnych aktywnych w Polsce. Tematyka prezentacji była szeroka – od kwestii medycznych, poprzez techniki rakietowe, wyniki z misji satelitarnych aż po finanse i podsumowanie dotychczasowego rozwoju branży.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się prezentacje dotyczące wyników z misji PW-Sat 2 (Politechnika Warszawska) oraz HEDGEHOG (Politechnika Gdańska). Wyniki z tych dwóch projektów wyraźnie wskazują, że warto w naszym kraju realizować małe misje satelitarne lub instalowane na pokładzie rakiet sondujących.

Dr inż. Adam Dąbrowski (Politechnika Gdańska, PG) prezentuje projekt HEDGEHOG / Credits - kosmonauta.net
Dr inż. Adam Dąbrowski (Politechnika Gdańska, PG) prezentuje projekt HEDGEHOG / Credits – kosmonauta.net

Ponadto, zaprezentowano dotychczasowe wyniki z akceleratora Space3ac, łącznie ze spojrzeniem na wsparcie spółek aktywnych w branży “upstream”. Inną ciekawą prezentacją było podsumowanie siedmiu pierwszych lat Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), skupiające się na ocenie dotychczasowych osiągnięć jak i zaprezentowaniu wyzwań, jakie stoją przed polskim sektorem kosmicznym w najbliższych latach.

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) przygotowała także podsumowanie spółek, które się zaprezentowały na IAC 2019. To podsumowanie (plik .pdf) można zobaczyć na stronie Agencji.

Robert Zubrin na IAC 2019

Na IAC 2019 Robert Zubrin zaprezentował propozycję misji marsjańskich przy użyciu rakiety Startship. Propozycja nosi nazwę “Mars Direct 2.0” i nawiązuje w ten sposób do pierwszej propozycji zdobycia Czerwonej Planety, którą Robert Zubrin zaproponował w latach 90. XX wieku. Co ciekawe, Robert Zubrin dość sceptycznie wypowiada się o możliwości wykorzystania rakiety Starship w misjach na powierzchnię Księżyca, z uwagi na potencjalne ryzyko wyrzucenia mniejszych i większych głazów w przestrzeń kosmiczną. Niektóre z tych głazów mogą polecieć w kierunku Ziemi, tworząc tym samym zagrożenie dla satelitów.

Robert Zubrin na IAC 2019 / Credits - kosmonauta.net
Robert Zubrin na IAC 2019 / Credits – kosmonauta.net

Nowe spółki na IAC 2019

Od kilku lat w hali wystawowej tej konferencji można obejrzeć specjalną sekcję dedykowaną nowym spółkom z całego świata. Niektóre z nich mogą w przyszłości stać się ważnymi podmiotami w całej branży kosmicznej. Większość spółek zaprezentowanych na IAC 2019 pochodziła z USA. Kilka z nich mogło się już pochwalić inwestycjami zalążkowymi o wielkościach rzędu 1,5 miliona USD, co jest wartością trudną do osiągnięcia w Europie.

Prezentacje nowych spółek na IAC 2019 spotkały się z dużym zainteresowaniem – w szczególności wśród przedstawicieli większych spółek branży kosmicznej.

2020, 2021 i 2022

W przyszłym roku IAC odbędzie się Dubaju. Organizację IAC 2020 powierzono Zjednoczonym Emiratom Arabskim w 2017 roku.

W 2021 roku IAC odbędzie się w Paryżu. Wybór tego miasta zapadł na zeszłorocznej konferencji w Bremie. To miasto wygrało m.in. za sprawą posiadania dużych hal wystawowych i odpowiednio dużej bazy hotelowej.

Ostatniego dnia IAC 2019 przeprowadzono głosowanie na organizatora konferencji w 2022 roku. W tym roku w “finale” rywalizowały dwa miasta: Singapur i Baku.

Logo IAC 2022 / Credits - IAF
Logo IAC 2022 / Credits – IAF

Wybór organizatora IAC w 2022 roku okazał pewnym zaskoczeniem. Przed głosowaniem wydawało się, że znacznie większe szanse ma Singapur. Tymczasem zwycięzcą głosowania okazało się Baku w Azerbejdżanie. Szybko pojawiło się jednak pytanie na ile duża będzie ta konferencja. Aktualnie mogą obowiązywać ograniczenia dla obywateli niektórych państw co do podróży do Azerbejdżanu. Jest dość prawdopodobne, że w Baku zobaczymy mniej przedstawicieli z USA. Z kolei z pewnością w IAC 2022 będzie uczestniczyć więcej azjatyckich podmiotów i przedstawicieli.

Nagranie miasta kandydata – Baku / Credits – International Astronautical Federation

Podobnie jak w poprzednich latach nie sposób było uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach IAC. Wiele sesji, spotkań oraz wydarzeń odbywało się równolegle – często o bardzo dużym znaczeniu.

(BDS)

Comments are closed.