HST obserwuje Jowisza

2

Pod koniec czerwca 2019 kosmiczny teleskop Hubble wykonał obserwacje największej planety naszego Układu Słonecznego.

Zaprezentowany obraz Jowisza pochodzi z obserwacji wykonanych przez instrument Wide Field Camera 3 (WPC3) kosmicznego teleskopu Hubble (HST). Obserwacje zostały wykonane przez HST 27 czerwca 2019 roku.

Najsłynniejszym tworem na Jowiszu jest potężny huragan o nazwie Wielka Czerwona Plama (WCP). W maju 2019 roku doszło do wyraźnej zmiany kształtu WCP. Zauważono ciemne ramię na północ od centrum WCP. Pomiędzy tym ramieniem a centrum WCP można zauważyć jaśniejszą przestrzeń. Wygląda to jak gdyby w WCP zaczął występować nowy proces. Podobne ramiona obserwowano już wcześniej, ale na znacznie mniejszą skalę. Ten proces jest nadal obserwowany i obrazy z HST pozwalają na połączenie danych amatorskich z dużymi obserwatoriami astronomicznymi.

Materiał NASA dotyczący nowej obserwacji Jowisza z HST / Credits – NASA Goddard

Instrument WPC3 został zainstalowany na pokładzie HST dziesięć lat temu, w ramach misji STS-125. Była to ostatnia misja serwisowa promu kosmicznego do tego teleskopu. W trakcie misji STS-125 nastąpiła m.in. wymiana baterii oraz kilku instrumentów badawczych. Naprawy i modernizacja HST zakończyła się pełnym sukcesem. HST służy do dziś i dopiero pod koniec zeszłego roku pojawiły się pewne problemy techniczne teleskopu, które zostały dość szybko rozwiązane. Co ciekawe, tuż po misji STS-125 NASA zakładała, że teleskop HST będzie działać do około 2015 roku.

(NASA)

2 komentarze

  1. Witam,

    apeluję do redakcji o utrzymywanie wysokiego poziomu edytorskiego zamieszczanych wpisów. W powyższym wpisie można się natknąć na zdanie “W trakcie misji STS-125 nastąpiła m.in. wymiana baterii (…) ” “Baterie” to używana w potocznym języku nazwa akumulatorów, nieakceptowana w tekstach o wyższym poziomie redakcyjnym. Mam nadzieję, że redakcja portalu ‘Kosmonauta.net’ aspiruje do publikowania tekstów o wysokiej jakości merytorycznej i językowej.