Udany początek misji CRS-17

0

Czwartego maja rakieta Falcon 9 wyniosła kapsułę Dragon do misji zaopatrzeniowej w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Do startu doszlo 4 maja o godzinie 08:48 CEST. Start nastąpił z wyrzutni LC-40 na Florydzie. Rakieta Falcon 9 wyniosła kapsułę Dragon do misji zaopatrzeniowej w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Lot przebiegł prawidłowo i Dragon został wprowadzony na prawidłową orbitę wstępną skąd będzie “gonić” ISS.

Tuż po ósmej minucie od startu doszło do udanego lądowania pierwszego stopnia Falcona 9 na platformie morskiej. Start, lądowanie oraz wprowadzenie kapsuły Dragon nastąpiło po nocnej stronie Ziemi.

Pierwszy stopień Falcona 9 "ląduje na ogniu" - misja CRS-17 / Credits - SpaceX
Pierwszy stopień Falcona 9 “ląduje na ogniu” – misja CRS-17 / Credits – SpaceX
Pierwszy stopień (po lewej) tuż po lądowaniu na platformie morskiej, drugi stopień (po prawej) kończy swoją pracę - misja CRS-17 / Credits - SpaceX
Pierwszy stopień (po lewej) tuż po lądowaniu na platformie morskiej, drugi stopień (po prawej) kończy swoją pracę – misja CRS-17 / Credits – SpaceX
Uwolnienie kapsuły Dragon - misja CRS-17 / Credits - SpaceX
Uwolnienie kapsuły Dragon – misja CRS-17 / Credits – SpaceX

Start został opóźniony z 30 kwietnia wskutek awarii systemu elektrycznego na ISS. Ta awaria dotknęła także ramię robotyczne Stacji (SSRMS), jednak w kilka dni udało się wykonać naprawy bez potrzeby przeprowadzania spaceru kosmicznego. Ramię SSRMS ma za zadanie przechwycić kapsułę Dragon a następnie dzięki niemu możliwe jest przyłączenie kapsuły do modułu ISS.

Zapis startu misji CRS-17 / Credits – SpaceX

Warto tu dodać, że 20 kwietnia doszło do eksplozji załogowej kapsuły Dragon 2 podczas jednego z testów naziemnych. Szybko po tej eksplozji pojawiły się pytania, czy misja CRS-17 nie zostanie opóźniona. Problem z Dragonem 2 (lub infrastrukturą testową) okazuje się jednak nie mieć nic wspólnego z kapsułą Dragon – dlatego jest możliwe przeprowadzenie misji CRS-17.

Misja CRS-17 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(SpaceX, PFA)

Comments are closed.