Udany start Antares 230 z Cygnus NG-11 (17.04.2019)

0

Siedemnastego kwietnia rakieta Antares wyniosła na orbitę bezzałogowy pojazd Cygnus do ostatniej misji zaopatrzeniowej w ramach pierwszego kontraktu CRS.

Do startu rakiety Antares w wersji 230 doszło 17 kwietnia o godzinie 22:46 CEST. Start odbył się z wyrzutni 0A kosmodromu Wallops w stanie Wirginia. Lot przebiegł prawidłowo i bezzałogowy pojazd Cygnus został wprowadzony na odpowiednią orbitę wstępną. Misja nosi oznaczenie NG-11.

Celem misji NG-11 jest dostarczenie ładunku do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Na pokładzie Cygnusa zainstalowano 3434 kg ładunku, z czego 3095 kg w sekcji ciśnieniowej. Ładunkiem tego Cygnusa jest m.in. 895 kg zapasów dla załogi ISS, 24 kg sprzętu do spacerów kosmicznych, 1554 kg eksperymentów i części zamiennych, 11 kg nowych komputerów pokładowych i 576 kg sprzętu dla Stacji.

Oprócz ładunku dedykowanego ISS, wraz tą rakietą na orbitę zostało wyniesionych ponad 20 małych satelitów. Wśród nich są dwa z Polski – jednym jest KRAKsat – CubeSat, zbudowany przez studentów AGH i UJ, zaś drugim satelita o nazwie “Światowid”. Dwanaście z wyniesionych satelitów jest nowego formatu “ThinSat”.

Format "ThinSat" / Credits - Twiggs Space Lab
Format “ThinSat” / Credits – Twiggs Space Lab

Przez następne półtora dnia Cygnus będzie “doganiać” ISS. W piątek przed południem (czasu europejskiego) pojazd dotrze do Stacji, gdzie zostanie przechwycony przez ramię robotyczne SSRMS i przyłączone do tego kompleksu orbitalnego. Ten egzemplarz Cygnusa pozostanie przyłączony do ISS do końca lipca.

Był to ostatni start Cygnusa w ramach pierwszego kontraktu zaopatrzeniowego Commercial Resupply Services (CRS). Pierwszy lot Cygnusa w ramach tego kontraktu CRS odbył się w styczniu 2014 roku. Przed tym lotem odbyły się dwa loty testowe, w tym jeden z pojazdem Cygnus. Łącznie w ramach tego kontraktu CRS wykonano 11 misji, z których jedna (Orb-3 lub OA-3) w październiku 2014, zakończyła się niepowodzeniem z powodu niewłaściwej pracy rakiety Antares. Pozostałe misje zakończyły się sukcesem.

Po zakończeniu tego kontraktu, Cygnus będzie kontynuować loty zaopatrzeniowe na ISS w ramach kontraktu CRS 2.

(PFA, B-e)

Comments are closed.