SpX-DM1: Dragon 2 dotarł do ISS

0

Trzeciego marca 2019 roku kapsuła Dragon 2 po raz pierwszy dotarła do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Misja o oznaczeniu SpX-DM1 jest pierwszym lotem orbitalnym kapsuły Dragon 2. Ten pojazd docelowo ma dowozić astronautów na niską orbitę okołoziemską (LEO), przede wszystkim w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Misja SpX-DM1 będzie bezzałogowa. Twórcą pojazdu Dragon 2 jest firma SpaceX.

Do startu misji SpX-DM1 doszło 2 marca 2019 o godzinie 08:49 CET. Start odbył się z historycznej wyrzutni LC-39A na Florydzie i przebiegł prawidłowo.

Przez następne 24 godziny Dragon “gonił” ISS. W pobliże Stacji Dragon 2 dotarł rano (czasu polskiego) 3 marca. Podczas zbliżania do ISS Dtagon 2 wykonał serię manewrów w poszczególnych punktach z dala od Stacji. Celem tych manewrów była demonstracja możliwości kapsuły oraz przetestowanie procedur zbliżania oraz oddalania. Przykładowo, Dragon 2 podczas zbliżania, w odległości 120 metrów nastąpiło zatrzymanie się kapsuły, po czym pojazd oddalił się na odległość 180 metrów.

Widok z pokładu Dragona 2 podczas zbliżania do ISS / Credits - NASA TV
Widok z pokładu Dragona 2 podczas zbliżania do ISS / Credits – NASA TV

Cumowanie Dragona 2 do ISS nastąpiło o godzinie 11:51 CET. Dragon 2 zacumował do łącznika PMA-2, znajdującego się “na przedzie” modułu Harmony. To właśnie tam w przeszłości cumowały promy kosmiczne*. Na początku było to “miękkie połączenie”, po czym wprowadzano coraz bardziej “twarde połączenie”, w którym poszczególne zatrzaski pomiędzy Dragonem 2 a ISS były łączone.

Cumowanie Dragona 2 do ISS – 03.03.2019 / Credits – NASA TV, SpaceX

Przez kolejne kilka dni trwać będą wspólne działania na ISS. Koniec tych działań zaplanowany jest obecnie na piątek 8 marca. Tego dnia o godzinie 06:15 CET rozpocznie się transmisja z zamknięcia włazów, zaś po 08:30 CET nastąpi odłączenie Dragona 2 od ISS. Koniec misji (czyli deorbitacja i lądowanie) nastąpi tego samego dnia po godzinie 13:30 CET.

Po misji SpX-DM1 firma SpaceX przeprowadzi test systemu ratunkowego w locie (starcie) kapsuły Dragon 2. Aktualnie test jest planowany na drugi kwartał 2019 roku. Następnie powinno dojść do misji SpX-DM2. Ta misja będzie już załogowa (nie wcześniej niż lipiec 2019, choć możliwe, że dopiero jesienią). Na pokładzie Dragona 2 w kierunku ISS wybierze się dwóch astronautów: Douglas Hurley i Bob Behnken. Powinna to być pierwsza amerykańska misja załogowa od czasu ostatniej wyprawy promu kosmicznego – STS-135, która odbyła się w lipcu 2011.

Misja SpX-DM1 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA, PFA)

*Warto tu dodać, ze w 2016 roku do PMA-2 została przyłączona “nakładka” o nazwie International Docking Adapter-2 (IDA-2).

Comments are closed.