Koniec misji CRS-9

0

W piątek, 26 sierpnia, udanym wodowaniem zakończyła się misja Dragon CRS-9.

Osiemnastego lipca 2016 rakieta Falcon 9R wyniosła kapsułę Dragon do misji zaopatrzeniowej CRS-9. Start tej rakiety przebiegł prawidłowo, a jej pierwszy stopień udanie wylądował po  zakończeniu swojej pracy. Dwa dni później Dragon dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Bezzałogowa kapsuła dostarczyła łącznie 2257 kg ładunku, z czego 1790 kg znajdowała się w sekcji ciśnieniowej. Duża część (930 kg) ładunku to materiały i próbki naukowe do kolejnych badań i eksperymentów na pokładzie Stacji. Dostarczone zostały również części zamienne, zapasy, komputery, żywność oraz sprzęt dla rosyjskiej części ISS.

Adapter IDA-2 - jeszcze na Ziemi / Credits - NASA

Adapter IDA-2 – jeszcze na Ziemi / Credits – NASA

Ważnym ładunkiem zainstalowanym na zewnątrz kapsuły, w “bagażniku” Dragona, był adapter IDA-2. Element ma służyć w przyszłości do obsługi załogowych komercyjnych pojazdów. IDA-2 to drugi adapter tego typu – pierwszy został utracony podczas nieudanego startu CRS-7 pod koniec czerwca 2015 roku.

Adapter IDA-2 został zainstalowany do węzła cumowniczego PMA-2 podczas spaceru kosmicznego EVA-36, który nastąpił 19 sierpnia. Podczas EVA-36, trwającego blisko sześć godzin, na zewnątrz Stacji pracowali astronauci Jeff Williams i Kate Rubins. Spacer zakończył się sukcesem, co jest ważnym etapem w przygotowaniach ISS do przyjęcia komercyjnych załogowych kapsuł.

Pierwsze z opublikowanych zdjęć z wodowania kapsuły Dragon - koniec misji CRS-9 / Credits - SpaceX

Pierwsze z opublikowanych zdjęć z wodowania kapsuły Dragon – koniec misji CRS-9 / Credits – SpaceX

Misja CRS-9 kapsuły Dragon zakończyła się 26 sierpnia. O godzinie 12:11 CEST, ramię robotyczne Stacji zwolniło Dragona, po czym ta kapsuła zaczęła się oddalać od ISS. Następnie, o godzinie 16:56 CEST rozpoczęło się dziesięciominutowe odpalenie silników Draco, dzięki czemu kapsuła Dragon rozpoczęła schodzenie z orbity. Wodowanie u wybrzeży Kalifornii nastąpiło o 17:47 CEST. Na Ziemię wróciły ważne próbki z różnych eksperymentów, w tym biologiczne pobrane od astronautów.

Następna misja zaopatrzeniowa kapsuły Dragon, CRS-10, planowana jest aktualnie na 11 listopada. Jest to wstępna data, która może ulec opóźnieniu. Wcześniej prawdopodobnie nastąpi inna bezzałogowa misja zaopatrzeniowa – Cygnus OA-5, aktualnie planowana na połowę września.

Podjęta kapsuła CRS-9 / Credits - SpaceX

Podjęta kapsuła CRS-9 / Credits – SpaceX

(SpaceX)

Comments are closed.